Wyłoniono laureatów Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży
28 stycznia
2016 roku ogłoszono laureatów Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży. Są to
Polski Związek Głuchych, Zarząd Główny w Warszawie ze swoją partnerską szkołą
Schule beim Jakobsweg z Winnenden za projekt w kategorii wymiany szkolnej i
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Franciszka Ratajczaka z Rydzyny ze
swoim partnerem, stowarzyszeniem Gemeinnütziger Berufsbildungsverein z Guben w
kategorii wymiany pozaszkolnej.
Nagrodę w kategorii wymiany szkolnej wręczyła Marzenna Drab, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, natomiast w kat. wymiany pozaszkolnej dr Ralf Kleindiek, Sekretarz Stanu w Federalnym Ministerstwie ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży.
Motto „changes/chances@work“ towarzyszyło 18 finalistom konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży od 2014 roku. Podczas swoich projektów tworzyli oni aplikację na urządzenia mobilne, ćwiczyli, jak ubiegać się o pracę, przeprowadzali ankiety, a nawet zakładali własne firmy uczniowskie.
Oprócz dwóch nagród głównych polsko-niemieckie jury przyznało także po dwa wyróżnienia w każdej kategorii. W kategorii wymiany szkolnej wyróżniono: I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica ze Wschowy i szkołę Peter-Paul-Cahensly Schule z Limburga, którzy opracowali grę planszową „JOBO” pomagającą w indywidualnej orientacji zawodowej. Drugim wyróżnionym projektem jest „Tydzień Zawodowy“ zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ostrzeszowie ze szkołą SINE–CURA-Schule Förderschule für Geistigbehinderte z Quedlinburga. Młodzież w praktyczny sposób poznała możliwości rynku pracy w Polsce i Niemczech dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
W kategorii wymiany pozaszkolnej wyróżnienia otrzymali Akademia Ignatianum z Krakowa i ośrodek St.-Ursula-Berufskolleg des Erzbistums Köln z Düsseldorfu za projekt „Wychowawca Superbohater”, podczas którego powstał film o zawodzie pedagoga. Drugie wyróżnienie w tej kategorii dostali: Starostwo Powiatowe w Świdnicy i powiat Kreis Bergstraße za projekt „Mobilność zawodowa – drogą do sukcesu?”, w którym młodzież zgłębiała wiedzę oraz umiejętności pomocne w wyborze kierunku kształcenia, podczas szukania pracy i w efektywnym ubieganiu się o wybrane stanowisko.
Do konkursu zgłosiło się 85 projektów polsko-niemieckich, 18 z nich wzięło udział w rundzie finałowej. Na uroczystość wręczenia nagród przybyli młodzi uczestnicy wszystkich projektów wraz z opiekunami i w napięciu oczekiwali na werdykt polsko-niemieckiego jury. Wcześniej wzięli udział w trzydniowym spotkaniu w Warszawie, podczas którego m.in. mieli możliwość zaprezentowania członkom jury swoich przedsięwzięć.
W gali Polsko-Niemieckiej
Nagrody Młodzieży wziął udział Dyrektor FWPN prof. dr hab. Krzysztof Miszczak.
Źródło: PNWM
Więcej informacji