Współpraca jako znak jakości
W Warszawie obchodzono w środę 20. rocznicę powstania Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Eksperci, historycy i politycy zwracali uwagę m.in. na pozytywne przykłady sąsiedzkich stosunków i oparcie dialogu polsko-niemieckiego o współpracę polityczną i gospodarczą.Dyskusja odbyła się podczas konferencji "Współpraca jako znak jakości. Transfer praktyki polsko-niemieckiej w wymiarze międzynarodowym" - w ramach obchodów 20. rocznicy powstania Fundacji.
"Niemcy są dzisiaj w Europie krajem potężnym i wpływowym, ale równocześnie wydaje się chwilami dość osamotnionym, ponieważ tradycyjny model relacji europejskich, powstały po wojnie, obecnie uległa dużym zmianom. Wiele krajów naszego kontynentu przeżywa teraz kryzys nie tylko gospodarczy, ale i tożsamościowy. Na tym tle Polska jawi się jako kraj stabilny i przewidywalny" - mówił podczas konferencji Janusz Reiter z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Jego zdaniem, w związku z kryzysem w Europie ma obecnie miejsce "nowe rozdanie kart", co dla krajów pragnących poprawić swoją ocenę jest bardzo pozytywne. "Polska wykorzystała tę sytuację i pokazała się zwłaszcza Niemcom w nowym, dobrym świetle. Naturalnym polem współpracy obu krajów jest w tej chwili, rzecz jasna, Unia Europejska. Polska czuje się dziś krajem związanym z Niemcami wspólnymi interesami, jednak w żadnym wypadku nie od nich zależnym" - podkreślił Reiter.
Minister stanu w niemieckim resorcie spraw zagranicznych Cornelia Pieper oceniła, że pomimo dużej wagi dobrych i bliskich kontaktów polsko-niemieckich w sferze politycznej czy gospodarczej, kluczowy dla wzajemnego zrozumienia i dobrosąsiedzkiej współpracy jest dialog i porozumienie poszczególnych jednostek czy grup społeczeństwa obywatelskiego.
"Do przykładów owocnej współpracy na tym poziomie należy zaliczyć współdziałanie miast partnerskich oraz działalność komisji podręcznikowej pracującej nad powstaniem wspólnego podręcznika do nauczania historii. Prace tej komisji są wzorem dla społeczeństw również innych krajów. Polska jest także symbolem walki o wolność, który niósł nadzieję również obywatelom NRD. Myślę, że nasza współpraca, także w ramach Trójkąta Weimarskiego, może stać się przykładem dla całej Europy" - zaznaczyła Pieper.
W ramach obchodów 20. rocznicy powstania Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej wieczorem w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się uroczystość, podczas której przemówienia wygłoszą minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle.