drukuj

Władimir Putin, władca pierścienia – nowy numer Kultury Liberalnej o tematyce wschodniej

Lęk o przyszłość powrócił do Europy Wschodniej, państw nadbałtyckich, Skandynawii. Nic dziwnego, iż po aneksji Krymu przez Rosję eksperci i politycy łamią sobie głowy nie tylko nad adekwatnymi do sytuacji sankcjami i środkami bezpieczeństwa. Próbują też znaleźć właściwy język dla opisania tego, co się stało.

W najnowszym numerze „Kultury Liberalnej” przedstawione zostają różne spojrzenia na kryzys krymski i możliwe prognozy jego zakończenia. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Andrzej Nowak widzi Władimira Putina jako polityka zafascynowanego przemocą i siłą. Prezydent Rosji chciałby być, zdaniem sowietologa, nadczłowiekiem: „I co więcej, ma swój pierścień Gygesa, czyli mityczny pierścień dający pełną bezkarność jego właścicielowi”. W rozmowie z Michałem Jędrzejkiem prof. Nowak odtwarza trajektorię rządów Putina, wyjaśniając styl sprawowania przez niego władzy.

Podobnie uważa Władysław Inoziemcew, ekonomista z Uniwersytetu Łomonosowa w Moskwie, który w rozmowie z Wojciechem Engelkingiem zastanawia się nad istotą rządów Putina. […] Badacze z Rosji i Polski dochodzą jednak do odmiennych wniosków. Inoziemcew postuluje, że jedyną receptą dla reanimacji dialogu na linii Bruksela – Moskwa, atrakcyjną dla samych Rosjan, może być zaproponowanie przez Unię umowy stowarzyszeniowej Rosji. Nowak z kolei odrzuca wizję jakiejkolwiek współpracy z tym krajem – z uwagi na odmienne wartości, które, jego zdaniem, stoją u podstaw wspólnoty europejskiej.

Z kolei Dmitrij Trenin, politolog, szef moskiewskiego biura Fundacji Carnegie, w rozmowie z Łukaszem Pawłowskim jednoznacznie stwierdza, że wydarzenia na Krymie uznać można za cezurę kończącą chwiejny okres partnerstwa Zachodu z Rosją. Jego zdaniem, bez zmian strukturalnych w samej Rosji, zerwania z modelem „carskiej prezydencji”, poziom napięcia w relacjach na linii Waszyngton – Moskwa może już wkrótce wrócić do tego z okresu zimnowojennego.

Do zbliżonych wniosków dochodzi Roman Kuźniar, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i doradca Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ds. Międzynarodowych, w rozmowie z Karoliną Wigurą. […]

Fragment wstępniaka autorstwa Jarosława Kuisza i Błażeja Popławskiego

Co: Nowy numer Kultury Liberalnej o tematyce wschodniej
Gdzie: Tutaj
Kiedy: od 2.04.2014