Wiosna w Ogrodach Polsko-Niemieckich
W lutym 2020 r. ponad dwudziestu Mecenasów, Partnerów i Przyjaciół Ogrodów Polsko-Niemieckich z firm partnerskich i reprezentujących indywidualną stronę przedsięwzięcia, udało się zgromadzić przy wyjątkowo niezłej pogodzie podczas wspólnej prezentacji najnowszego wejścia do Ogrodów od strony ul. Międzynarodowej. Znajdują się tu obszerny plac wejściowy, szeroka betonowa ława, stojaki na rowery, dzięki Patronom zasadzono również dwa nowe drzewa (jarząb Arnolda ‘Golden Wonder’).
Pod koniec kwietnia w Alei Wedla na odcinku od Al. Zielenieckiej do ul. Lubelskiej posadowiono 6 nowych ław i jedno siedzisko. Teren wyposażono również w spójne elementy małej architektury. Ławki znajdują się w dwóch wnękach długości 16 metrów po trzy obok siebie. Ławki mają 4 metry długości, a oparcie umieszczono na połowie długości. Nie mają podłokietników, żeby nie zaburzać ciągu komunikacyjnego i nowoczesnego wyglądu. Między ławkami będzie można ustawić wózek dziecięcy, inwalidzki, rower czy hulajnogę. Znajdziemy tu także jedną krótką ławkę o długości 1,2 m z oparciem na całej długości. Jest ona ustawiona w cieniu na wysokości teatru plenerowego na drugim wypłaszczeniu między Aleją Wedla a promenadą nad Jeziorkiem Kamionkowskim. „Drewno pochodzi z certyfikowanych plantacji i jest pozostawione w naturalnej formie bez malowania lakierem, a jedynie olejowane. Dlatego też ławki będą nabierać z czasem szarej patyny dając tylko spokojne tło dla zieleni danego ogrodu i nie drażniąc jaskrawym kolorem” – z newslettera Izabeli Małachowskiej-Coqui z pracowni Coqui Malachowska Coqui Städtebau Landschaftsarchitektur przygotowanego dla Ogrodów Polsko-Niemieckich. Nasze wyposażenie można obejrzeć również na stronie producenta, firmy Puczyński: https://www.puczynski.pl/pce/911/aleja-wedla-etap-ii.
Od końca kwietnia 2020 trwa także II część IV etapu rewitalizacji, realizowany przez firmę Studio-Ogród Ewa Mikulska. Przed apartamentowcem Sonata od strony Jeziorka Kamionkowskiego posadzone zostaną historyczne odmiany jabłoni a także łąka. „Również owady i ptaki mają czuć się dobrze w Ogrodach dlatego zakładamy łąkę z rodzimych gatunków ziolorośli i traw, które są pożytkiem dla zwierząt. Już niebawem znajdziecie na niej chabry, dziewanny i maki.
W tym roku posadzimy na łące drzewa jabłoniowe starych, ginących już odmian. Takie drzewa wielu przyjaciół Ogrodów pamięta z czasów dzieciństwa z wakacji na wsi. Ulubione jabłko królowej Marysieńki to była kosztela. To nowoposadzone drzewo osiągnie w Ogrodach ponad 10 metrów wysokości!” – z newslettera Izabeli Małachowskiej-Coqui z pracowni Coqui Malachowska Coqui Städtebau Landschaftsarchitektur dla Ogrodów Polsko-Niemieckich.
Ten etap rewitalizacji zakończy się w maju 2020 r.
Obecnie Ogrody Polsko-Niemieckie kwitną wszystkimi kolorami. Podziwiać można nasadzenia bzów pod murem fabryki firmy LOTTE Wedel. W Ogrodzie Barw tulipany kwitną w barwach narodowych.
Zapraszamy do udziału w internetowych warsztatach ekologicznych dla dzieci i dorosłych - zaproszenie poniżej.
www.ogrody-polsko-niemieckie.pl
https://www.facebook.com/OgrodyGaerten/