drukuj

Warsztaty | Polsko-niemieckie impulsy dla Europy

17 czerwca 1991 roku został podpisany polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Dwudziesta rocznica tego wydarzenia obchodzona będzie uroczyście w czerwcu 2011r. w Warszawie i w Berlinie, sporządzony będzie także bilans dotychczasowych stosunków polsko-niemieckich.

Data ta oraz nadchodząca prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej jest dobrym punktem wyjścia do snucia przemyśleń nad przyszłością bilateralnych stosunków w kontekście europejskim. Grupa młodych „Young Professionals“ z Polski, Niemiec oraz z krajów trzecich będzie miała możliwość debatowania w ramach kilkudniowych warsztatów nad różnymi obszarami przyszłej współpracy, formułowania nowych impulsów oraz opracowania konkretnych propozycji. Wyniki warsztatów zostaną spisane w formie dokumentu strategicznego i rozesłane do decydentów w Polsce i w Niemczech.

Cel: Młodzi eksperci z Polski, Niemiec oraz krajów trzecich mają otrzymać możliwość wspólnej debaty na temat przyszłości stosunków polsko-niemieckich, opracowania innowacyjnych pomysłów i świeżych poglądów oraz sformułowania konkretnych życzeń, oczekiwań i propozycji, które w formie dokumentu strategicznego stanowić będą wkład do toczącej się debaty politycznej. Obok „typowych“ tematów bilateralnych warsztaty skoncentrują się w sposób szczególny na kontekście europejskim.
Grupa docelowa: Młodzi naukowcy i eksperci z Polski, Niemiec oraz państw trzecich, którzy w sposób szczególny związani są ze stosunkami polsko-niemieckimi oraz kwestiami europejskimi. Z grupy zainteresowanych osób wyłonionych zostanie do 20 uczestników, których praca oraz zainteresowania zawodowe skupiają się na sprawach europejskich oraz na stosunkach polsko-niemieckich i którzy są aktywni w dziedzinach takich jak polityka, ekonomia, kultura, nauki społeczne i kultura.

Termin: 18 - 21 maja w Berlinie (przyjazd 18 maja wieczorem, wyjazd 21 maja)

Format: Kilkudniowe warsztaty z merytorycznym i metodologicznym wprowadzeniem; moderowane dyskusje oraz wspólne formułowanie wyników. Językami roboczymi będą j. niemiecki oraz j. polski z tłumaczeniem symultanicznym.

Koszty: Koszty warsztatów, w tym noclegu i wyżywienia uczestników, zostaną pokryte przez organizatorów. Koszty podróży zostaną zwrócone do wysokości ceny biletu kolejowego drugiej klasy bądź w przypadku lotów po uprzednim skonsultowaniu się z organizatorami.

Organizatorzy: Niemieckie Towarzystwo Spraw Zagranicznych (DGAP), Instytut Polski w Berlinie, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Finansowanie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja
im. Roberta Boscha

Termin składania aplikacji: do 21 kwietnia 2011 do rąk p. Anny Quirin na adres: quirin@dgap.org

Dokumenty: wypełniony formularz aplikacyjny

Osoba kontaktowa: Anna Quirin
Niemieckie Towarzystwo Spraw Zagranicznych
Centrum Europy Środkowo-Wschodniej Fundacji im. Roberta Boscha
Rauchstraße 17/18
10787 Berlin
Tel.: +49 (0)30 57705-398
Fax: +49 (0)30 57705-3989
quirin@dgap.org
www.dgap.org

Pliki do pobrania