drukuj

VI edycja Polsko-Niemieckiej Akademii Dziennikarskiej

VI edycja Polsko-Niemieckiej Akademii Dziennikarskiej to sześciodniowe warsztaty i seminaria skierowane do studentek i studentów dziennikarstwa oraz kierunków pokrewnych, a także wszystkich tych, których interesuje świat mediów oraz rola polsko-niemieckiej współpracy na rzecz przyszłości wielokulturowej Europy.

Spotkanie młodych ludzi z Polski i Niemiec fascynujących się dziennikarskim rzemiosłem i przesłaniem zawodu dziennikarza będzie okazją do niecodziennego spojrzenia na świat mediów „od kuchni”. VI edycja Akademii zostanie wzbogacona o większą ilość zajęć praktycznych prowadzonych przez polskich i niemieckich ekspertów – warsztatów sztuki dziennikarskiej, podczas których uczestniczki i uczestnicy samodzielnie przygotowywać będą krótkie felietony, artykuły oraz reportaże radiowe
i prasowe wykorzystując zdobytą wiedzę oraz dziennikarskie umiejętności.

Jako referentów Akademii zaprosimy wybitnych dziennikarzy zajmujących się europejską tematyką zarówno w polskich, niemieckich i europejskich mediach. W ramach Akademii udział wezmą także dziennikarze, którzy zostali wyróżnieni w ramach Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.

W ramach Akademii Dziennikarskiej część programu realizowana będzie w redakcjach gazet, studiach radiowych i telewizyjnych żywo obecnych na medialnej.

Akademia podzielona będzie na dwie części: Akademia podzielona będzie na dwie części:
- pierwsza – Dziennikarskie ABC – odbędzie się głównie w gliwickiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, gdzie uczestniczki i uczestnicy Akademii wezmą udział
w cyklu wykładów i warsztatów poświęconych tajnikom pracy dziennikarza, kreowaniu przekazu medialnego dotyczącego tematyki europejskiej oraz roli polskiego i niemieckiego dziennikarstwa w dobie nowych mediów. Uczestniczki i uczestnicy Akademii spotkają się między innymi z przedstawicielami mediów i korespondentami zagranicznymi,
- druga część – Dziennikarstwo w praktyce – to praktyczna część Akademii, podczas której uczestniczki i uczestnicy odwiedzą największe redakcje na Górnym Śląsku oraz w Krakowie.

W Akademii udział weźmie 20 osób z Polski i z Niemiec, które nadesłały reportaż lub artykuł w języku polskim lub niemieckim nt.: „Dziennikarz 3.0 – polskie i niemieckie dziennikarstwo w dobie nowych mediów”.

Kontakt: Helena Kazimierczak, menedżerka projektu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Bojkowska 37, 44-100 Gliwice, tel.: +48 (32) 461 20 73, faks: +48 (32) 461 20 71, e-mail: helena.kazimierczak@haus.pl

Wyniki prac jury składającego się z przedstawicieli Centrum Europejskiego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej zostaną ogłoszone w terminie do 21 sierpnia br. Do udziału w Akademii Dziennikarskiej zostanie zaproszonych 10 osób z Polski i 10 osób z Niemiec.

Organizatorzy:
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Fundacja Konrada Adenauera