Uroczystość wręczenia XIV Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej
We wtorkowy wieczór w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Również w tym roku dwie nagrody powędrowały do Niemiec, a jedna do Polski. Laureatami nagrody zostali dziennikarze z radia Südwestrundfunk, telewizji 3sat i z „Dziennika Gazety Prawnej”, Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem mediów – z obu krajów nadesłano łącznie 173 prace.
Fritz Pleitgen, ambasador Polsko-Niemieckich Dni Mediów, podkreślił w uroczystym przemówieniu znaczenie mediów w czasach redukcji nakładów i spadku wpływów z reklam, a także coraz silniejszej konkurencji Facebooka i Twittera: „Być może nie chcemy tego przyjąć do wiadomości, ale w ostatnim czasie euro i Unia Europejska w dużej mierze straciły swój blask i atrakcyjność i są pogrążone w kryzysie”. Nie tylko integracja europejska, lecz także media w Europie straciły swoją dynamikę i wizję. Dlatego Pleitgen, były korespondent ARD i długoletni prezes niemieckiego radia i telewizji WDR, apelował w Zielonej Górze do zgromadzonych dziennikarzy i laureatów konkursu: „Projekt Europa potrzebuje żywotnych mediów, a te muszą, pomimo groźby spadku opłacalności, postawić na jakość i różnorodność”.
Znaczenie i odpowiedzialność dziennikarzy regionalnych podkreślała Elżbieta Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego: „To właśnie dziennikarze przygranicznych województw i landów mają do spełnienia najważniejszą rolę. Widać to zaangażowanie w przypadku Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, bo autorami większości prac są właśnie pracownicy mediów regionalnych. Nie ma dobrych relacji sąsiedzkich na pograniczu bez zaangażowanych mediów i dziennikarzy”.
Na zakończenie Albrecht Lempp, dyrektor-członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która od 2008 roku wraz z Fundacją Roberta Boscha organizuje Dni Mediów, dodał zgromadzonym otuchy: „Szalenie odważne motto tegorocznych Dni Mediów brzmiało: Agenda 2031: Kolejnych 20 lat sąsiedztwa. I rzeczywiście – w ciągu ostatnich dwóch dni podjęliśmy tematy, określiliśmy różnorodne wyzwania, nowe założenia i strategie. Dobra wiadomość jest taka, że nie brakuje wizji i pomysłów. Państwo i ja musimy je tylko wcielić w życie!”
W konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską 2011 zwyciężyły następujące prace:
W kategorii prasa: Rafał Woś, „Dziennik Gazeta Prawna”, Polska szkoła inwestowania szturmuje niemiecką twierdzę
W kategorii radio: Marianne Wendt i Christian Schiller, SWR 2, Morgen sind wir glücklich – Die sozialistische Idealstadt Nowa Huta (Jutro będziemy szczęśliwi – Socjalistyczne miasto wzorcowe Nowa Huta)
W kategorii telewizja: Eva Maria Schmidt, 3sat, Avanti Polonia – Warschaus Weg nach Westen (Avanti Polonia! Warszawska droga na Zachód)