drukuj

Tadeusz Mazowiecki skończył 85 lat

Tadeusz Mazowiecki pierwszy niekomunistyczny premier w Europie Środkowo-Wschodniej skończył 85 lat. Cieszący się szacunkiem w Polsce i poza jej granicami polski polityk i intelektualista na czołowym miejscu stawia kwestie godności i praw człowieka. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej dziękuje jubilatowi za zaangażowanie w budowanie demokracji w Polsce i Europie a w szczególności za jego wkład w normalizację relacji Polski i Niemiec.

Symbolicznym gestem polsko-niemieckiego pojednania było spotkanie premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla w Krzyżowej w listopadzie 1989 r. Uczestnictwo szefów rządów w ówczesnej historycznej mszy pojednania uznano za początek nowego rozdziału w relacjach Polski i Niemiec.
 
Jako szef rządu Tadeusz Mazowiecki był w 1989 r. osobiście zaangażowany w pomoc, jakiej strona polska udzieliła uciekinierom z Berlina Wschodniego koczującymi przed ambasadą RFN w Warszawie. W wyprodukowanym przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej filmie „Żegnaj DDR” ówczesny premier opowiada o tamtych wydarzeniach.
 
Jako dziennikarz i były redaktor naczelny tygodnika „Solidarność” jubilat potrafi cieszyć się zmianami w Polsce, Niemczech i Europie. W 2009 r. podczas gali Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w Szczecinie wygłosił uroczyste przemówienia, w którym zwrócił uwagę kolegom-dziennikarzom i politykom, aby także dostrzegali to, co udało się w Europie osiągnąć.
 
„Więcej uśmiechu, więcej radości, więcej pogody w życiu publicznym, słowem: więcej święta i radości z tego, że stanowimy o sobie, że jesteśmy wolni, że mamy obok wolny kraj, naród który się zjednoczył, że mamy przyjaciół i że mamy perspektywy rozwoju.”
 
Tadeusz Mazowiecki mieszka w Warszawie i jest obecnie doradcą Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej.