drukuj

Stulecie wojen światowych: (Re)interpretacje historii w roku jubileuszowym 2014

Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w kooperacji z Deutsche Gesellschaft für Osteuropakunde zorganizowały 23 października 2014 r. międzynarodową debatę pt.: Stulecie wojen światowych: (Re)interpretacje historii w roku jubileuszowym 2014. Debata odbyła się z okazji setnej rocznicy początku I wojny światowej, a jej gospodarzem było Collegium Hungaricum w Berlinie.

Podczas wykładu wprowadzającego, dyskusji panelowej i dyskusji z publicznością naukowcy z Polski, Niemiec, Francji, Izraela i Serbii szukali odpowiedzi na następujące pytania: W jaki sposób doświadczenia I wojny światowej stworzyły wzorzec działań i postaw w czasie II wojny światowej? W jakim stopniu doświadczenia z II wojny światowej rzutują na pamięć o I wojnie światowej? Czy istnieje transnarodowa narracja dotycząca obu tych wojen?

Wyraźnie dostrzegalne były różnice w tym, na jakie kwestie kładzie się nacisk w aktualnych „narodowych opowieściach dominujących” w społeczeństwach krajów, z których pochodzą prelegenci. Przedstawiono debatę ekspercką, ale przede wszystkim kwestię zmieniającej się kultury i polityki pamięci oraz jej obecności w przestrzeni publicznej, jak i aktualnych wyzwań. Szczególnie podkreślona została potrzeba porzucenia teleologicznej narracji na rzecz wielogłosowości, która uwypukla indywidualne doświadczenia, lokalną specyfikę i niespójności. Takie podejście umożliwiłoby dialog między społeczeństwami.

Ulotka zapowiadająca wydarzenie

Nagranie dyskusji znajduje się na stronie internetowej Centrum Badań Historycznych. Planowana jest także publikacja wystąpień.

Do udziału w dyskusji zaproszono wybitnych specjalistów z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Serbii. Izraela i Polski.

Program debaty:

Stulecie wojen światowych: (Re)interpretacje historii w roku jubileuszowym 2014
Data: 23.10.2014 r., godz.: 10.00-14.30.

10.00-10.15 Powitanie gości i słowo wprowadzając: Cornelius Ochmann, prof. dr Robert Traba

10.15-11.00 Wykład wprowadzający: dr Jochen Böhler (Jena): Medialne i nie-medialne dyskusje wokół rocznicy 100-lecia wybuchu I wojny światowej

11.00-11.30 Komentarz i moderacja dyskusji z publiczności: dr Julia Eichenberg (Berlin)

11.30-12.00 Przerwa na kawę

12.00-13.30 Dyskusja panelowa. Uczestnicy:  prof. dr Anna Wolff-Powęska (Poznań), prof. dr Moshe Zimmermann  (Jerozolima), prof. dr Milan Ristović (Belgrad), prof. dr Johann Chapoutot (Paryż), prof. dr Christoph Mick (Coventry), moderacja: dr Manfred Sapper (Berlin)

13.30-14.15 Dyskusja z publicznością, Moderacja: dr Manfred Sapper (Berlin)

14:15-14:30 Podsumowanie, prof. dr Robert Traba

Miejsce debaty: Collegium Hungaricum Berlin, Dorotheenstr. 12, 10117  Berlin-Mitte

Kontakt: Dr Katarzyna Woniak; katarzyna.woniak@cbh.pan.pl; Tel.: +49(30) 486 285 40


Files available for download