Spotkanie Koła Dyskusyjnego Polska na temat aktualnej sytuacji polskiego Kościoła
Kościół Katolicki w Polsce – podzielony podobnie jak jego wierni?
To pytanie, na które 16 września 2016 r. szukali odpowiedzi uczestnicy spotkania Koła Dyskusyjnego Polska, na które wspólnie zaprosiły Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Niemieckie Towarzystwo Polityki Zagranicznej (DGAP).
Gościnnie wystąpili Błażej Strzelczyk z Krakowa, dziennikarz katolickiego pisma „Tygodnik Powszechny“, oraz publicysta i teolog Thomas Kycia (RBB— niemiecki regionalny kanał telewizyjny). Przedstawili w swoich referatach aktualną sytuację polskiego Kościoła po ostatniej zmianie rządu oraz wizycie Papieża Franciszka podczas Światowych Dniach Młodzieży.
Obaj prelegenci podkreślili znaczenie charytatywnej działalności kościoła oraz fakt, że młodzi biskupi są przychylnie patrzą na przyjmowanie uchodźców potrzebujących pomocy. W panującej także w Polsce „kulturze wykluczenia“ oczekuje się, aby przedstawiciele kościoła silniej nawoływali do przestrzegania zasad nauczania społecznego.
Publicyści byli zgodni co do krytycznej oceny widocznego zbliżenia kościoła i polityki, przy czym ten sojusz obarczony jest ryzykiem szybkiego rozpadu przez tak kontrowersyjne tematy jak np. zakaz aborcji lub polityka wobec uchodźców. By natomiast wykazać istotną rolę kościoła jako instytucji w Polsce, referenci powołali się na dane liczbowe. Podczas gdy w niemieckim kościele katolickim liczba powołań wynosiła jedynie 58, w Polsce do seminariów wstąpiło 748 kandydatów.
Po wykładach odbyła się ciekawa dyskusja, m.in. o wpływie mediów na polskie społeczeństwo. W momencie kiedy według gości rozgłośnia Radio Maryja nie budzi już tak wielu emocji, niepokojące stają się skrajnie prawicowe portale internetowe. Pytanie, czy i na ile kościół katolicki mógłby dzisiaj ponownie odegrać rolę łącznika w podzielonym społeczeństwie, pozostało otwarte. Obecnie nie widać duchownych o autorytecie Karola Wojtyły, Kardynała Wyszyńskiego lub niedawno zmarłego Kardynała Macharskiego, którzy potrafili doprowadzić do porozumienia.
Spotkanie poprowadził Markus Meckel, prezes koła dyskusyjnego oraz Współprzewodniczący Rady FWPN.
Koło Dyskusyjne Polska to cykl spotkań eksperckich organizowanych przez Niemieckie Towarzystwo Polityki Zagranicznej (DGAP) oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN). Jego celem jest stworzenie platformy do regularnych dyskusji na temat aktualnych zagadnień dotyczących Polski, stosunków polsko-niemieckich oraz roli Polski i Niemiec w Europie.