drukuj

Rocznice 2009 w portalu Point. Kalendarz polsko-niemiecki

Spotkania czołowych polityków Polski i Niemiec, konferencje, dyskusje, wystawy, koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmów dokumentalnych, warsztaty - to niektóre z ponad 50 imprez jakie znalazły się w kalendarzu polsko- niemieckich obchodów rocznic wydarzeń 1939 roku i 1989 roku. W Polsce złożą wizyty Angela Merkel, Norbert Lammert, Richard von Weizsaecker, Helmut Kohl, Hans Dietrich Genscher.

Wykaz imprez organizowanych w większości przez niemieckie i polskie organizacje i instytucje przedstawił w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie ambasador Niemiec, Michael H. Gerdts. Jak mówił ambasador, rok 2009 to czas wielu rocznic upamiętniających wydarzenia szczególnie ważne w kontekście polsko- niemieckim: 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i 20. rocznicy przemian w Europie: Okrągłego Stołu i wyborów do Sejmu kontraktowego w Polsce oraz obalenia Muru Berlińskiego. "Rok 1989 r. to rok, w którym zakończyły negatywne skutki wojny" - powiedział Gerdts.

Przypomniał również, że w tym roku przypadają także inne ważne rocznice: 65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, 10. rocznica przystąpienia Polski do NATO, 5. rocznica wstąpienia do Unii Europejskiej oraz 60. rocznica uchwalenia Konstytucji Republiki Federalnej Niemiec.

Ambasador podkreślił, że należy pamiętać o historii, pamiętać o wydarzeniach jakie miały miejsce w przyszłości, ale jednocześnie "upamiętniając je wyciągać wnioski na przyszłość i lepiej kształtować przyszłość".

Zapowiedział wizyty w Polsce m.in. kanclerz Angelii Merkel, przewodniczącego Bundestagu Norberta Lammerta, byłego prezydenta Richarda von Weizsaeckera, b. kanclerza Helmuta Kohla i b. ministra spraw zagranicznych Hansa Dietricha Genschera. Merkel i Lammert mają uczestniczyć w czerwcu w obchodach wyborów do Sejmu kontraktowego, Merkel także we wrześniu w Gdańsku w obchodach rocznicy wybuchu wojny, Kohl wraz z b. premierem Tadeuszem Mazowieckim w listopadzie w obchodach 20. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej.

Gerdts poinformował, że cykl rocznicowych spotkań polityków obu krajów rozpocznie spotkanie ministrów spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i Franka Waltera Steinmeiera; wspólnie wezmą oni udział w Berlinie w dyskusji poświęconej znaczeniu Solidarności i obrad Okrągłego stołu w Polsce.

Wśród ważniejszych wydarzeń ambasador wymienił także odsłonięcie w czerwcu w Berlinie w pobliżu Reichstagu przez Lammerta i marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego monumentu upamiętniającego Solidarność oraz otwarcie w listopadzie w Sejmie wystawy poświęconej historii muru berlińskiego.

Wspomniał także o konferencji "Niemcy i Polska: Przyszłość, Teraźniejszość i Przyszłość. II Wojna Światowa. Stosunki sąsiedzkie, partnerstwo w ramach Unii Europejskiej i wymiar wschodni polityki Unii Europejskiej", w której wziąć udział mają parlamentarzyści obu krajów i o wystawie "1 września 1939. Niemcy i Polacy" w Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie, ukazującej historię stosunków polsko-niemieckich od rozbiorów do dnia dzisiejszego.

Wśród wydarzeń kulturalnych Gerdts zwrócił uwagę na koncerty wiolonczelistów Filharmonii Berlińskiej w Warszawie, Krakowie i Gdańsku oraz III Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych w Berlinie odnoszących się do wydarzeń 1939 i 1989 r. oraz ostatnich 20 lat. Pod hasłem "20 lat później" mają odbywać się też Polsko- Niemieckie Dni Mediów w czerwcu w Szczecinie.

Pełen wykaz imprez z kalendarza polsko-niemieckich obchodów rocznic wydarzeń 1939 roku i 1989 roku, jest od czwartku dostępny w internecie na specjalnej stronie www.de-pl.info/pl/rocznice.php

Jak poinformował ambasador Niemiec, wykaz będzie aktualizowany na bieżąco.

link