drukuj

Prezydenci otworzyli wystawę o 1000-leciu sąsiedztwa‎

Prezydenci Polski i Niemiec Bronisław Komorowski i Christian Wulff zainaugurowali w środę w Berlinie wystawę poświęconą 1000-letniej historii sąsiedztwa obu krajów. Ekspozycja w muzeum Martin-Gropius-Bau nosi tytuł "Obok. Polska i Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". Została przygotowana wspólnie przez Zamek Królewski w Warszawie i Martin-Gropius-Bau. Kuratorem ekspozycji jest polska historyk sztuki Anda Rottenberg.

- Nasze dwa narody są obok siebie, drzwi w drzwi od tysiąca lat. W tej wystawie dzieje naszego sąsiedztwa przeglądają się jak w lustrze, pięknym lustrze kultury i sztuki - powiedział Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu. Podkreślił, że Polska i Niemcy predestynowane są do tego, by mając na uwadze skomplikowane relacje nie dopuścić do nowych podziałów w Europie. 

Prezydent Komorowski podkreślił też znaczenie dla pojednania obu państw i narodów listu polskich biskupów do biskupów niemieckich z 1965 roku, w którym padły słynne słowa: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Jak powiedział, był to jeden z najpiękniejszych gestów w historii naszych relacji.

Prezydent Christian Wulff w swoim wystąpieniu mówił o wadze listu biskupów. Jak zaznaczył, dla niego osobiście pozostaje rzeczą zapierającą dech w piersiach, że tak krótko po dramacie II wojny światowej, padły tak piękne słowa. Jak wskazał, oryginał listu z 1965 roku znajduje się na berlińskiej wystawie. Wulff przypomniał o wkładzie Polaków, Solidarności, polskich robotników i papieża Jana Pawła II dla przezwyciężenia podziału Niemiec i Europy oraz budowy nowych, przyjaznych stosunków między obu krajami.

Polska i Niemcy przeznaczyły na berlińską wystawę po milionie euro. Wypożyczone na nią eksponaty zostały udostępnione przez ponad 200 muzeów i kolekcji, m.in. przez Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, British Museum w Londynie, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu oraz Bibliotekę Watykańską. Wystawa potrwa do 9 stycznia 2012 roku.

Wystawie „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce“ towarzyszy program organizowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Program szczególną uwagę kieruje na rolę sztuki i kultury w procesie zbliżania obu społeczeństw.

galeria zdjęć