drukuj

Prezentacja wyników eksperckiej misji obserwacyjnej w czasie wyborów prezydenckich na Ukrainie

26 maja 2014 r. w Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie odbyło się publiczne spotkanie „Ukraina 2014. Wybory”, podczas którego omówione zostały wyniki monitoringu tegorocznych wyborów prezydenckich prowadzonego przez Międzynarodową Społeczną Misję Ekspercką.

Międzynarodowej Misji Eksperckiej patronowali Janusz Onyszkiewicz (były minister obrony narodowej RP) i Werner Schulz (były poseł do Bundestagu, deputowany do Parlamentu Europejskiego). Zadaniem grupy ekspertów z Polski, Hiszpanii, Rosji, Niemiec i Mołdawii było wsparcie wiedzą i doświadczeniem niezależnych obserwacji prowadzonych przez ukraińskie organizacje pozarządowe monitorujące przebieg tegorocznych wyborów: Komitetu Wyborców Ukrainy oraz Obywatelskiej Sieci OPORA, a także przygotowanie rekomendacji odnośnie zmian w ukraińskim prawie wyborczym.

Wstępne wyniki monitoringu wyborów prezydenckich przedstawili Natailia Lynnyk, wicedyrektorka Komitetu Wyborców Ukrainy oraz Piotr Andrusieczko, członek Misji Obserwacyjnej, redaktor naczelny „Ukraińskiego Żurnalu”. Według wstępnych wyników monitoringu głosowanie w ok. 90% lokali wyborczych przebiegało bez większych zakłóceń. W problematycznych obwodach donieckim i Ługańskim wybory nie przebiegały zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Separatyści w znacznym stopniu zakłócili głosowanie w tych obwodach.

Obserwatorzy podkreślili poprawę jakości spisu wyborców w porównaniu z poprzednimi wyborami, choć sytuacja nadal jest problematyczna. Jak mówi wstępny raport, Centralna Komisja Wyborcza powinna przeanalizować powody, czemu nie uwzględniono części wyborców na listach lub pojawiały się tam osoby nieuprawnione do głosowania. Stwierdzono także potrzebę większego szkolenia członków okręgowych komisji wyborczych.

Międzynarodowa Misja Ekspercka na wybory prezydenckie na Ukrainie w 2014 roku została zorganizowana przez Fundację im. Stefana Batorego wraz z European Exchange z Niemiec oraz Stowarzyszeniem Promo-LEX z Mołdawii, przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Jak stwierdził Cornelius Ochmann, dyrektor FWPN, wspieranie takich inicjatyw to dla Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej szansa na rozwój współpracy polskich i niemieckich ekspertów na Wschodzie Europy i wzmacnianie pracy organizacji pozarządowych. Jest to szczególnie ważne z perspektywy niemieckiej, gdyż doniesienia o wynikach wyborów na Ukrainie w relacjach medialnych ustępowały wynikom referendum w sprawie zagospodarowania terenu byłego lotniska Tempelhof w Berlinie.

Wstępny raport Międzynarodowej Misji Eksperckiej dostępny jest w załączeniu. Po prezentacji wstępnego raportu o sytuacji na Ukrainie po wyborach dyskutowali: Kost’ Bondarenko, Wołodymer Fesenko, Ołeksandr Suszko oraz Bogumiła Berdychowska.

Więcej informacji o Międzynarodowej Społecznej Misji Eksperckiej znajdą Państwo na tutaj.

Tutaj znajdą Państwo tekst Piotra Andrusieczki „Ukraińskie media podczas wyborów prezydenckich 2014”.

Co: spotkanie „Ukraina 2014. Wybory”
Gdzie: Fundacja im. Stefana Batorego, ul. Sapieżyńska 10a, sala konferencyjna im. Jerzego Turowicza
Kiedy: 26 maja 2014 r., godz. 12.00-14.30

Pliki do pobrania