drukuj

Polsko-Niemieckie Dni Mediów pod znakiem wielkich rocznic

"20 lat później" - pod tym hasłem odbędą się II Polsko-Niemieckie Dni Mediów. Konferencja, która w założeniu jest platformą spotkań oraz dyskusji dziennikarzy i medioznawców z Polski i Niemiec, odbędzie się w dniach 17-19 czerwca w Szczecinie. Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (która wraz z Fundacją im. Roberta Boscha organizuje Dni Mediów) Albrecht Lempp przekonuje, że porównanie polskiego i niemieckiego spojrzenia na wydarzenia sprzed 20 lat może być interesujące.

"W Niemczech wydarzeniem, które przy okazji tej rocznicy od razu stoi na pierwszym miejscu, jest upadek muru berlińskiego, w Polsce akcenty są rozłożone na pewno trochę inaczej: jest Okrągły Stół, są wybory czwartego czerwca, o których - przypuszczam - w Niemczech mało kto pamięta" - powiedział Lempp na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie. Dyskusje na rocznicowe tematy toczyć się będą nie tylko w gronie dziennikarzy i historyków, ale też polityków i świadków „tamtych wydarzeń”. Udział w debatach potwierdzili m.in. Hans Dietrich Genscher, Lech Wałęsa i Aleksander Hall. Zaproszenia otrzymali też Aleksander Kwaśniewski i Joschka Fischer. Lempp poinformował, że Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej jest w trakcie realizacji filmu dokumentalnego o niemieckich uciekinierach, którzy w 1989 uciekali z NRD do Polski, skąd za pośrednictwem zachodnioniemieckiej ambasady przedostawali się do RFN.

"Dla mnie jest to piękny obraz, o którym mało mówimy i mało pamiętamy (...) Tutaj było 6 tys. osób, którym Polacy pomagali, więc ten film to jest też gest wdzięczności wobec Polaków za tę pomoc w 1989 r." - podkreślił dyrektor Fundacji dodając, że chciałby, by był to punkt wyjścia do dyskusji o przyszłości.

"Co dziś z tego mamy, gdzie jesteśmy, co wykorzystaliśmy, co ewentualnie zmarnowaliśmy w międzyczasie" - wyliczał Lempp. Ponadto dyskusje dotyczyć mają relacji transatlantyckich oraz kryzysu ekonomicznego i tego, jaki wpływ będzie on miał na media w Europie.

Dni Mediów zainauguruje prapremierowe wykonanie - w sali opery Zamku Książąt Pomorskich - "Symfonii Szczecińskiej", która specjalnie na tę okazję została skomponowana przez niemieckiego kompozytora Friedricha Schenkera.

Na zakończenie wręczone zostaną nagrody w XII już edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Jak poinformował we wtorek Lempp, na konkurs wpłynęło 145 prac - 70 z Niemiec i 75 z Polski. Dni Mediów organizowane są co roku, na przemian w Polsce i w Niemczech. W ubiegłym roku w konferencji w Poczdamie uczestniczyło blisko 250 przedstawicieli mediów z Polski i Niemiec.

Podczas konferencji prasowej w FWPN odbyła się także krótka debata dotycząca stosunków polsko-niemieckich. Wzięli w niej udział Bogusław Chrabota oraz Gerhard Gnauck. Był to przedsmak szerszej wymiany zdań, która nastąpi w czerwcu. „Czy uda się znaleźć wspólny nurt myślenia o przeszłości, który pogodzi niemieckie myślenie o XX wieku jako epoce wypędzeń z polskim myśleniem o XX wieku jako epoce zbrodniczych totalitaryzmów” – pytał Bogusław Chrabota. Odpowiedź znajdziemy podczas II Polsko-Niemieckich Dni Mediów w Szczecinie.