drukuj

Polska i Niemcy. Nowa dynamika relacji. Dyskusja z udziałem Krzysztofa Ruchniewicza i Dietmara Nietana

12 września 2024 roku w berlińskim Ratuszu odbyła się dyskusja polityków i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego na temat oczekiwań i pomysłów dotyczących nowego otwarcia w relacjach dwustronnych. Inicjatorem spotkania była Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Na zaproszenie FWPN i Senatu Berlina koordynatorzy do spraw polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej spotkali się na pierwszym wspólnym wystąpieniu. O potrzebie dialogu świadczyła wypełniona po brzegi sala berlińskiego Ratusza.

Irenie Hahn-Fuhr, członkini zarządu FWPN i moderatorce udało się w krótkim czasie omówić najważniejsze tematy i oddać głos publiczności.

Po dokonaniu oceny relacji dwustronnych, w której koordynatorzy poruszyli kwestię historycznej odpowiedzialności Niemiec i  kwestie zadośćuczynienia 85 lat po wybuchu  II wojny światowej, dyskusja skupiła się na wzmocnieniu społeczeństwa obywatelskiego i współpracy transgranicznej.

Krzysztof Ruchniewicz i Dietmar Nietan podkreślili znaczenie społeczeństwa obywatelskiego jako trzonu relacji polsko-niemieckich nie tylko w dobrych, ale także w złych czasach. Zdefiniowali także swoje stanowisko i obowiązki jako wprowadzanie pomysłów z praktyki społeczeństwa obywatelskiego do działalności politycznej.

Późniejsza dyskusja w formacie fishbowl była okazją do zebrania pomysłów, wśród których wymieniono  wzrost zaangażowania młodych ludzi w projekty współpracy dwustronnej, a także zwiększenie widoczności projektów bilateralnych poprzez budowanie stałych platform kontaktów i wymiany.

Pozostałe tematy to silniejsze wsparcie w nauczaniu języka sąsiada, korzystanie na lekcjach z polsko-niemieckiego podręcznika do historii, rola Polonii i odpowiednie (również materialne) docenienie wolontariatu i tzw. inicjatyw oddolnych.

Koordynatorzy z uwagą przysłuchiwali się głosom, obawom i oczekiwaniom społeczeństwa obywatelskiego. Sami emanowali pewnością siebie i ostrzegali, że nie można przegapić „okna możliwości” w stosunkach polsko-niemieckich, które otworzyło się w 2024 roku.

Najważniejsze, aby polegać na istniejących już strukturach i sprawdzonych formatach współpracy, ale przemyśleć je na nowo, aby sprostać wyzwaniom szybko zmieniającego się świata.

Piotr Maciej Majewski, polski współprzewodniczący zarządu FWPN, nawiązał tu do kluczowej roli Fundacji jako najważniejszej instytucji grantodawczej w relacjach polsko-niemieckich, w której Polacy i Niemcy wspólnie podejmują ważne decyzje.

Aby w przyszłości lepiej wykorzystać potencjał Fundacji, także w kontekście nowego otwarcia w stosunkach dwustronnych oraz wzmocnienia jej widoczności w obu krajach, nowy Zarząd rozważa reformy w obszarze działalności grantodawczej.

Przyjęcie z polskim akcentem na zakończenie wieczoru było okazją do osobistej rozmowy z koordynatorami i nowymi polskimi członkami zarządu FWPN: Dominiką Kozłowską oraz Sebastianem Płóciennikiem (członek zarządu i dyrektor FWPN).

Dziękujemy Senatowi Berlina za współpracę i gościnność,

a także

panu Janowi Tombińskiemu, chargé d’affaires ad interim Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec za wsparcie

oraz

Kompanii Piwowarskiej z Poznania za sponsoring.