drukuj

Pobyt rezydencyjny polskiego artysty w Künstlerhaus Bethanien 2014/2015 – konkurs FWPN rozstrzygnięty

Konkurs ma na celu wspieranie polskiej sztuki współczesnej i młodych polskich twórców poprzez pobyty zagraniczne. Jest to pierwsze polskie stypendium na pobyt rezydencyjny w Niemczech polskiego artysty, umożliwiające tak szerokie wsparcie działalności twórczej. Partner niemiecki, renomowany Künstlerhaus Bethanien w Berlinie-Kreuzbergu jest znanym w świecie miejscem warsztatów i projektów w dziedzinie sztuki współczesnej.

Grupą celową konkursu stanowią młodzi polscy artyści, charakteryzujący się chęcią osobistej ekspresji i skłonnościami do innowacyjności, w wieku do 40 lat, dla których komunikowanie się w języku angielskim oraz specyficzne dla pracy grupowej interakcje nie stanowią przeszkody.

Kandydatów do konkursu nominowali:
Paweł Jarodzki
, ASP Wrocław
Wojciech Kozłowski
, BWA Zielona Góra
Stanisław Ruksza
, Kronika Bytom
Paweł Susid
, ASP Warszawa
Monika Szewczyk
, Galeria Arsenal, Białystok                                 

W jury konkursu zasiedli:
Ewa Baran
, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Sebastian Cichocki
, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa
Anda Rottenberg
, kurator i krytyk sztuki, Warszawa
Jarosław Suchan
(przewodniczący jury), Muzeum Sztuki, Łódź
Christoph Tannert
, Künstlerhaus Bethanien, Berlin
Joanna Zielińska
, Cricoteka, Kraków

W dniu 2.10.2013 odbyło się posiedzenie jury, podczas którego wybrano zwycięzcę konkursu.

Został nim pan Olaf Brzeski.  Artysta będzie przez rok czasu, przy wsparciu pracowników Künstlerhaus Bethanien realizował swoje zamierzenie artystyczne. Serdecznie gratulujemy!

 

Uzasadnienie wyboru jury:

Komisja konkursowa postanowiła przyznać stypendium połączone z pobytem rezydencyjnym w Kunstlerhaus Bethanien panu Olafowi Brzeskiemu. O wyborze przesądziła przede wszystkim wysoka ocena twórczości artysty, jak również przekonanie, że pobyt w Kunstlerhaus Bethanien może przyczynić się do jej dalszego rozwoju. Komisja doceniła konsekwencję w konstruowaniu własnego, niepowtarzalnego języka wizualnego a zwłaszcza oryginalne podejście do problematyki rzeźbiarskiej. Zwrócono uwagę na konceptualny wymiar podejmowanej przez artystę gry z tradycją rzeźby, z materialnością obiektu rzeźbiarskiego, z jego statusem oraz na fakt, że eksperymentując ze specyfiką tej formy wypowiedzi, artysta w istocie snuje refleksję natury egzystencjalnej, której przedmiot stanowią najbardziej pierwotne, często wypierane przez współczesną zracjonalizowaną świadomość, ludzkie doświadczenia. W opinii komisji sztuka Olafa Brzeskiego stanowi wartość wyjątkową i jako taka z pewnością zasługuje na większą popularyzację także poza granicami kraju. Pobyt Olafa Brzeskiego na stypendium w Kunstlerhaus Bethanien niewątpliwie stworzy po temu dogodne warunki.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

Więcej informacji o Künstlerhaus Bethanien w Berlinie znajdą Państwo na stronie internetowej:

http://www.bethanien.de/