drukuj

Po Soczi. Polsko-niemieckie śniadanie prasowe

Olimpiady to nie tylko święto sportu. Wielkim igrzyskom sportowym towarzyszą nie mniej imponujące gry polityczne. Gospodarze, którzy inwestują w imprezę pieniądze i autorytet, oczekują konkretnych zysków – w sferze politycznej i gospodarczej.

Jak w tym kontekście ocenić „rosyjską” olimpiadę w Soczi? Niemal od początku towarzyszyły jej kontrowersje, ale i spektakularne kroki władz rosyjskich, jak przedterminowe zwolnienie Chodorkowskiego i Pussy Riot. Organizowane za rekordowe pieniądze „igrzyska Putina” miały dowieść siły Rosji jako nowoczesnego kraju, który dba o własne interesy i prezentuje się jako skuteczny gracz na międzynarodowej scenie.

Czy te oczekiwania się spełniły? Czy Rosja zmieni po olimpiadzie swój stosunek do przestrzegania praw obywatelskich? Jak wygląda to z perspektywy Warszawy i Berlina? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć polscy dziennikarze.

Podczas śniadania zorganizowanego 4 marca 2014 r. przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej rozmawiano także o specjalnym niemiecko-rosyjsko-polskim numerze „Kultury Liberalnej” o Rosji po Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Wśród autorów numeru m.in. Lilia Szewcowa z Carnegie Endowment for International Peace w Moskwie.

W śniadaniu wzięli udział:

Ludwika Włodek, publicystka
Łukasz Jasina, Kultura Liberalna
Karolina Wigura, Kultura Liberalna
Spotkanie moderował: Cornelius Ochmann, FWPN

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są tutaj.