drukuj

Pierwsza w Polsce wystawa prac Otto Freundlicha

Prace Otto Freundlicha, pioniera sztuki abstrakcyjnej, jednego z najbardziej znaczących twórców awangardy początku XX w plastyce, można oglądać do połowy września w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. To pierwsza w Polsce prezentacja prac zamordowanego w 1943 roku przez hitlerowców artysty, który urodził się w 1878 roku w Słupsku.

Oryginalność prac Freundlicha, który własny styl wypracował eksperymentując z kubizmem, abstrakcjonizmem i konstruktywizmem, została na szerszą skalę zauważona przez krytyków sztuki w 1912 r., po udziale w prestiżowej wystawie Związku Artystów w Kolonii, gdzie artysta pokazał cztery obrazy. Rok później francuski poeta Guillaume Apollinaire w wydanym albumie "Nowoczesne malarstwo" nazwał Freundlicha jednym z najbardziej interesujących malarzy niemieckich.

W latach 20. XX wieku Freundlich był już uznanym artystą. Po dojściu do władzy w Niemczech Adolfa Hitlera, naziści potępili sztukę Freundlicha. Uznali go za artystę zdegenerowanego i zniszczyli większość jego prac. Freundlich musiał uciekać z Niemiec do Francji. W 1943 r. odnalazło go tam Gestapo. Niedługo po aresztowaniu artysta zginął w obozie koncentracyjnym, którym według jednych źródeł był Majdanek, według innych - Sobibór.

Freudlich stworzył ok. 550 różnego rodzaju dzieł. Niewiele z nich przetrwało do czasów współczesnych. Zachowane prace są prezentowane w nowojorski Museum of Modern Art, paryskim Centrum Pompidou, monachijskim Neue Pinakotek. Największą kolekcję - 50 obrazów, rzeźb, rysunków, grafik, witraży i mozaik - posiada znajdujące się pod Paryżem Musee de Pontoise. Organizacja słupskiej wystawy Freundlicha była możliwa dzięki współpracy z tym muzeum. 

Projekt ten zaczęło realizować w latach 70. Stowarzyszenie Europejska Droga Pokoju - Droga Rzeźb w Europie - Stowarzyszenie Otto Freundlicha z siedzibą w St. Wendel w Niemczech. Do roku 2007 powstały 53 rzeźby. Jedna z nich znajduje się w Słupsku. 

Wystawie towarzyszy  wydany specjalnie na tę okazję obszerny, opracowany przez francuskich, niemieckich i polskich historyków katalog poświęcony twórczości Freundlicha, wydany przy udziale Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej.