Partycypacja polityczna wśród młodzieży – nowe wydanie „Polen-Analysen” dostępne
Najnowsze wydanie biuletynu „Polen-Analysen” jest poświęcone zaangażowaniu obywatelskiemu wśród polskiej młodzieży. Przedstawiono w nim zarówno działalność indywidualną, taką jak udział w wyborach, jak i działaniać w grupach formalnych i nieformalnych, tj. w organizacjach pozarządowych (NGO).
Autorka analizy Olga Napiontek twierdzi, że młodzi Polacy są w stanie opisać rolę obywatela w państwie w sposób teoretyczny, choć brakuje im praktycznej wiedzy oraz często – zainteresowania.
Stosunkowo niski udział w wyborach parlamentarnych (w 2011 r. głosowało około 54% młodzieży) niewiele mówi o ogólnym zainteresowaniu: istniejąca oferta polityków nie odpowiada potrzebom i życzeniom młodych Polaków.
Autorka analizuje przykłady działania obywatelskiego oraz wykształcenie polityczne w szkołach, które posiadają największy zasięg i których znaczenie wzrasta od 1989 roku. Luki pozostawione przez formalne wykształcenie są często wypełniane przez stowarzyszenia i fundacje.
Napiontek uważa jednak, iż mimo rozmaitych możliwości udziału młodzieży w życiu społeczeństwa, poziom partycypacji obywatelskiej jest niski. Szczególnie brakuje motywacji, ale również doświadczenia, że zaangażowanie może być owocne i znaczące.
Publikacja zawiera aktualną ankietę przedstawiającą nastawienie młodych Polaków do tematów demokracja i szkoła.
Autorką analizy jest Olga Napiontek, socjolog i wiceprzewodnicząca Fundacji Civis Polonus, która rozwija m. in. projekty promujące zaangażowanie obywatelskie.
Biuletyn „Polen-Analysen” ukazuje się co miesiąc dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Co: Nowe wydanie Polen-Analysen jest już online
Gdzie: http://www.laender-analysen.de/polen/pdf/PolenAnalysen152.pdf
Kiedy: od 21 października 2014 r.