Otwarto wystawę pt. My, berlińczycy! Wir Berliner!
W dwóch prestiżowych berlińskich galeriach - w Ephraim-Palais i w Märkisches Museum - otwarto wielką wystawę "My, berlińczycy!". Przygotowało ją berlińskie Centrum Badań Historycznych PAN. W Ephraim-Palais dominuje polska historia, która rozgrywała się w Berlinie.
Jest mowa o rodzinie Radziwiłłów, która przez ślub Antoniego Henryka z Luisą von Hohenzollern związała się z pruską rodziną królewską. Można się też dowiedzieć rzeczy dla Niemców zaskakujących, np. że Reichstag stoi na miejscu pałacu Athanasiusa Raczyńskiego, w którym polski arystokrata wystawiał swoją kolekcję malarstwa. Jest też mowa o narastaniu nacjonalizmów, przejęciu władzy przez NSDAP, w końcu okupacji i ludobójstwie Polaków. Osobna część wystawy mówi o życiu Polonii w powojennych Niemczech. Autorzy postanowili zmierzyć się z powszechnymi w Niemczech stereotypami. Tłumaczą, że np. wyśmiewana za Odrą "polnische Wirtschaft" nie ma związku z rzeczywistością, co widać w samym Berlinie - to polscy robotnicy budowali w XIX w. miasto, pracowali w fabrykach Siemensa i Borsiga.
Druga wystawa w Märkisches Museum przybliża Niemcom polskich artystów działających w Berlinie. Ekspozycję można oglądać do 14 czerwca.
Wystawa: My, berlińczycy! Wir Berliner! Historia polsko-niemieckiego sąsiedztwa