drukuj

O czym chcemy pamiętać? – Dyskusja organizowana przez Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie

Od września 2011 r. do stycznia 2012 r. w Martin-Gropius-Bau w Berlinie można było zobaczyć szeroko komentowaną wystawę „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce”. Nawiązująca do wystawy dyskusja jest próbą odpowiedzenia na pytanie, w jaki sposób Polacy i Niemcy chcą w przyszłości pamiętać o wspólnej historii przy okazji rocznicy lat 1914-1939-1989 przypadającej na rok 2014.

W poniedziałek, 7 lipca 2014 r. o godz. 19.00 w sali kinowej Martin-Gropius-Bau na berlińskim Kreuzbergu odbyła się dyskusja pt. „O czym chcemy pamiętać?” z udziałem osób, które w znacznym stopniu przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania. Dyskusja została zorganizowana przy współpracy z Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Pojednanie polsko-niemieckie po 1945 r. ma zostać wpisane na niemiecką listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Decyzja w tej sprawie ma zapaść jesienią 2014 roku. Wpisanie go na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO oznaczałoby nie tylko docenienie pojednania po okrucieństwach II wojny światowej. Byłby to także sygnał, że dzieło pojednania zostanie przekazane przyszłym pokoleniom. Inicjatywa ta skupia się jednocześnie na przyszłości i na przeszłości. Oprócz uznania dla historycznych osiągnięć, celem jest także wzmocnienie przyszłej współpracy. Młode pokolenia już dziś tworzą nowe płaszczyzny współpracy polsko-niemieckiej, skupiają się na nowych tematach i odkrywają nowe formy organizacji współpracy.

W dyskusji wzięli udział:
prof. dr Dieter Bingen, dyrektor Deutsches Polen-Institut w Darmstadt (moderacja)
dr Thomas Lutz, Dział Miejsc Pamięci w Topografii Terroru w Berlinie, prof. dr Robert Traba, dyrektor Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie,
prof. dr Klaus Ziemer, do 2008 r. dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa

Co: Wpisanie pojednania polsko-niemieckiego po roku 1945 na niemiecką listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Gdzie: Berlin
Kiedy: 7 czerwca 2014 r.