drukuj

Nowy numer magazynu DIALOG (108) już w Empikach

W najnowszym numerze „Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG” dominują sztuka i kultura odrodzenia. Okres rozkwitu kultury, w którym w Polsce pojawiły się silne związki z zachodnioeuropejskim humanizmem, to wiek XVI.

Kulturowa symbioza wyrażała się wówczas nie tylko w języku, edukacji, myśli politycznej i architekturze, lecz również w tak powszednich dziedzinach jak kuchnia. Dzięki królowej Bonie, włoskiej małżonce króla Zygmunta Starego, w XVI wieku wprost z południa Europy na polskie stoły trafił makaron i nowe gatunki warzyw, w tym pomidory, kalafior, brokuły, sałata i szpinak. Włosi zmienili nie tylko kuchnię Europy Środkowo-Wschodniej, lecz przede wszystkim architekturę Krakowa, Warszawy, Poznania i Lwowa. Powstały pałace, jak w Baranowie Sandomierskim czy Krasiczynie, modelowe miasta renesansowe, jak Zamość, Sandomierz czy Kazimierz Dolny.

W 2014 roku przypada setna rocznica wybuchu I wojny śwatowej, inną ważną datą jest 25-lecie odzyskania wolności przez Polskę. Piszą na ten temat Joachim von Puttkamer, wypowiada się profesor Krzysztof Pomian, a o wyzwaniach stojących przed kontynentem pisze Aleksander Smolar.