drukuj

Nowy cykl debat pn. 'Pomyśleć Europę od nowa'

"Jak trudno przewidzieć przeszłość" - to tytuł nowego cyklu debat poświęconych historii i aktualnej polityce państw Europy Środkowo- Wschodniej. Pierwsze spotkanie odbyło się 15 kwietnia. Dyskusję pt. "Jaka przyszłość dla Europy Środkowo-Wschodniej wyłania się z lat 1939-1989-2009?" poprowadził publicysta i znawca stosunków polsko-niemieckich, Adam Krzemiński.

Uczestniczący w niej historyk z Uniwersytetu w Bremie Wolfgang Eichwede podkreślił, że dla jego narodu ważną i bolesną lekcją życia we wspólnocie narodów okazała się II wojna światowa. "Klęska w tej wojnie doprowadziła do zmiany naszego sposobu myślenia, przekonując nas z czasem do idei Wspólnoty Europejskiej. Myślę, że dyscyplinujący duch Unii jest dziś bardzo ważny dla łagodzenia potencjalnych konfliktów w Europie. Marzy mi się także, by za 10 lat więcej Niemców mówiło po polsku, ponieważ znajomość języka sąsiada pomoże lepiej zrozumieć jego sposób myślenia" - mówił Eichwede.

Zdaniem dawnego działacza opozycji antykomunistycznej i redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", Adama Michnika, Unia Europejska, powstała "w odpowiedzi na faszyzm, nazizm, wojnę i komunizm" odgrywa istotną rolę w przyszłości naszego kontynentu. "Wydaje się, że przyszłości Unii należy upatrywać w jej oparciu o pewne wartości oraz o pamięć, która dzięki swej różnorodności w każdym z krajów decyduje o pluralizmie Wspólnoty" - ocenił Michnik.

W dyskusji brali udział:
Jurij Afanasjew (ur. 1934), profesor historii, członek Rosyjskiej Akademii Nauk, wieloletni rektor Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie; były dysydent, do dziś w swojej publicystyce konsekwentnie broni idei państwa obywatelskiego.
Wolfgang Eichwede (ur. 1942), profesor historii i nauk politycznych Uniwersytetu w Bremie. Założyciel i w latach 1982-2008 dyrektor Centrum Badań nad Europą Wschodnią; zastępca prezesa Niemieckiego Towarzystwa Wiedzy o Europie Wschodniej.
Jarosław Hrycak (ur. 1960), profesor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego i dyrektor Instytutu Badań Historycznych na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Zajmuje się historią Europy Wschodniej XIX-XX wieku.
Adam Michnik (ur. 1946), dziennikarz, działacz antykomunistycznej opozycji w PRL, twórca i redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.
Prowadzenie:
Adam Krzemiński (ur. 1945), dziennikarz, publicysta tygodnika „Polityka”, germanista, znawca stosunków polsko-niemieckich.

W drugim spotkaniu pt.: "Mój 1989, Nasz 2009" wezmą udział pisarze: Paweł Huelle, Ingo Schulze z Niemiec i Mircea Dinescu z Rumunii. Odbędzie się ono w czwartek, 28 maja br. w redakcji Gazety Wyborczej przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie. Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Warszawski, Instytut Goethego w Warszawie, Gazeta Wyborcza i Fundacja Współpracy Polsko- Niemieckiej.