drukuj

Nowe wydanie DIALOGU w sklepach

Najnowsze wydanie DIALOGU koncentruje się na tematyce dotyczącej społeczeństwa narcystycznego, zjednoczenia Niemiec w 1990 roku, współczesnej Rosji i Ukrainy.

W numerze przeczytać można m.in. rozmowy: z psychoanalitykiem Hansem-Joachimem Maazem (analizuje proces przejścia od narcyzmu indywidualnego do społeczeństwa narcystycznego) i psychologiem społecznym, prof. Krystyną Skarżyńską (na temat przemian polskiego społeczeństwa).

Joachim Trenkner opisuje sytuację w Niemczech po wycofującej się w 1994 roku Armii Czerwonej, Andrij Portnow opowiada, jak breżniewowska stolica – Dniepropetrowsk stała się sercem Ukrainy, a Martin Pollack rozważa siłę wspomnień.

W numerze znajduje się również dyskusja na temat niemieckiego, w większości protestanckiego dziedzictwa kulturowego nowych polskich ziem po 1945, jak i dyskusja o utracie Kresów, które stanowiły za czasów PRL tabu. Dopiero po upadku dyktatury komunistycznej możliwa stała się debata publiczna o XX-wiecznych doświadczeniach historycznych, co wzbogaciło polską kulturę i silnie przyczyniło się do rozwoju tożsamości kulturowej takich miast jak Wrocław, Szczecin, Gdańsk lub Olsztyn. O tym procesie kulturowym z dziennikarzem Ziemowitem Szczerkiem oraz historykami Katarzyną Woniak, Peterem Oliverem Loewem i Krzysztofem Ruchniewiczem rozmawiał berliński historyk Gerhard Weiduschat.

112 numer DIALOGU jest dostępny w salonach Empiku.