Niemiecka polityka energetyczna – dwa kroki naprzód, jeden krok w tył
Najnowsza edycja biuletynu niemieckiego zawiera analizę obszaru energetycznego w Niemczech od 2014 r., który był przełomowym rokiem dla niemieckiej transformacji energetycznej. Autorem analizy jest dr Andrzej Ancygier, pracownik naukowy Hertie School of Governance w Berlinie.
Nowelizacja ustawy o energiach odnawialnych (EEG), która weszła w życie 1 sierpnia 2014 roku zapowiada najbardziej radykalne zmiany w niemieckim sektorze energetycznym. Konwencjonalne sposoby pozyskiwania energii z węgla i przez elektrownie atomowe mają według nowelizacji być zastępowane odnawialnymi źródłami energii (OZE). Rozwój energii odnawialnych w Niemczech zaskoczył nawet największych optymistów.
Ancygier przedstawia drogę negocjacji politycznych aż do zmiany EEG. Omówiono wydajność ekonomiczną i ekologiczną tej ustawy, jak również niektóre z jej elementów, takie jak redukcje dla przedsiębiorstw przemysłowych.
Jedną ze zmian charakteryzujących EEG jest uzależnienie ceny doprowadzonego do sieci prądu od ceny giełdowej . Ma to na celu stabilizację sieci i cen. Ponadto wprowadzono mechanizmy ograniczające wzrost opłaty na rozwój OZE.
Według autora, wpływ na polski sektor energetyczny może przede wszystkim mieć znaczna obniżka giełdowych cen prądu w Niemczech. Obecnie Polska broni się przed importem energii elektrycznej z Niemiec, jednak w ramach głębszej integracji w tym sektorze na terenie UE w przyszłości może się to zmienić.
Oprócz analizy publikacja zawiera dane statystyczne na temat OZE w
Niemczech oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w polityce
energetycznej od 22 września do 22 października 2014 roku.
Co: Najnowsza edycja biuletynu niemieckiego poświęcona
polityce energetycznej
Gdzie: wśród publikacji FWPN
Kiedy: od 31. października 2014 r.