drukuj

Nagroda Kolegium Europy Wschodniej dla dyrektora FWPN Corneliusa Ochmanna

19 października 2017 r. w Zamek na wodzie w Wojnowicach rozpoczęła się tegoroczna konferencja Polska Polityka Wschodnia. Otworzyli ją wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki i prezes Kolegium Jan Andrzej Dąbrowski. Minutą ciszy uczczono zmarłego w tym roku Zbigniewa Brzezińskiego, honorowego przewodniczącego rady Kolegium i darczyńcy fundacji. Nagrodę Kolegium za długoletnią współpracę wręczono Corneliusowi Ochmannowi z Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Podczas pierwszego panelu Maria Przełomiec, Jerzy Marek Nowakowski i Henryk Litwin rozmawiali o początkach polskiej polityki wschodniej w latach 1989-1993.

Panel o rosyjskiej wojnie informacyjnej był połączony z prezentacją przygotowanego specjalnie na konferencję raportu Piotra Pogorzelskiego o zagrożeniach informacyjnych. W dyskusji prowadzonej przez Grzegorza Ślubowskiego oprócz autora udział brały Marta Kowalska z Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji i Katarzyma Chimiak z Za wolną Rosję. Dyskusja była transmitowana na żywo w Polskie Radio 24.

Na zakończeniu pierwszego dnia Karol Przywara z Dolny Śląsk otworzył wystawę fotografii Krzysztofa Saja, Manfreda Batora i Jacka Jaśki z Adżarii. Województwo dolnośląskie od kilku lat intensywnie współpracuje z Adżarską Republiką Autonomiczną.

Dyrektor FWPN Cornelius Ochmann jest specjalistą ds. polityki europejskiej, relacji UE-Rosja oraz Polski, Ukrainy, Białorusi. Studiował na uniwersytetach w Moguncji i we Wrocławiu. Przebywał na pobytach badawczych w Moskwie i Jerozolimie (Hebrew University). W Fundacji Bertelsmanna w latach 1994-2013 był m.in. odpowiedzialny za projekt International Bertelsmann Forum (IBF). Cornelius Ochmann doradzał Auswärtiges Amt i europejskim instytucjom w relacjach z krajami Europy Wschodniej. Od 16 czerwca 2015 r. zasiada w Zarządzie Forum Darczyńców. Publikował w Polsce w „Nowej Europie Wschodniej”, jest członkiem Editorial Board w „New Eastern Europe”.