Nagroda Kolegium Europy Wschodniej dla dyrektora FWPN Corneliusa Ochmanna
19 października 2017 r. w Zamek na wodzie w Wojnowicach rozpoczęła się tegoroczna konferencja Polska Polityka Wschodnia. Otworzyli ją wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki i prezes Kolegium Jan Andrzej Dąbrowski. Minutą ciszy uczczono zmarłego w tym roku Zbigniewa Brzezińskiego, honorowego przewodniczącego rady Kolegium i darczyńcy fundacji. Nagrodę Kolegium za długoletnią współpracę wręczono Corneliusowi Ochmannowi z Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Podczas pierwszego panelu Maria Przełomiec, Jerzy Marek Nowakowski i Henryk Litwin rozmawiali o początkach polskiej polityki wschodniej w latach 1989-1993.
Panel o rosyjskiej wojnie informacyjnej był połączony z prezentacją przygotowanego specjalnie na konferencję raportu Piotra Pogorzelskiego o zagrożeniach informacyjnych. W dyskusji prowadzonej przez Grzegorza Ślubowskiego oprócz autora udział brały Marta Kowalska z Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji i Katarzyma Chimiak z Za wolną Rosję. Dyskusja była transmitowana na żywo w Polskie Radio 24.
Na zakończeniu pierwszego dnia Karol Przywara z Dolny Śląsk otworzył wystawę fotografii Krzysztofa Saja, Manfreda Batora i Jacka Jaśki z Adżarii. Województwo dolnośląskie od kilku lat intensywnie współpracuje z Adżarską Republiką Autonomiczną.
Dyrektor FWPN Cornelius
Ochmann jest specjalistą ds. polityki europejskiej, relacji UE-Rosja oraz
Polski, Ukrainy, Białorusi. Studiował na uniwersytetach w Moguncji i we
Wrocławiu. Przebywał na pobytach badawczych w Moskwie i Jerozolimie (Hebrew
University). W Fundacji Bertelsmanna w latach 1994-2013 był m.in.
odpowiedzialny za projekt International
Bertelsmann Forum (IBF). Cornelius Ochmann doradzał Auswärtiges Amt i
europejskim instytucjom w relacjach z krajami Europy Wschodniej. Od 16 czerwca
2015 r. zasiada w Zarządzie Forum Darczyńców. Publikował w Polsce w „Nowej
Europie Wschodniej”, jest członkiem Editorial Board w „New Eastern Europe”.