Mosty przyszłości. Polska i Niemcy dla Ukrainy
Atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę 24.02.2022 r. stanowi punkt zwrotny w historii Europy. Ten bezprecedensowy akt przemocy, który wstrząsnął fundamentami wspólnoty opartej na pokoju i wolności, jest jednocześnie sygnałem ostrzegawczym dla wszystkich społeczeństw Europy, by zbliżyć się do siebie i stanąć w obronie wspólnych wartości i osiągnięć. Polska i Niemcy – sąsiedzi w sercu kontynentu – mają do odegrania kluczową rolę we wspieraniu Ukrainy.
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej od lat buduje mosty między społeczeństwami obywatelskimi Polski, Niemiec i krajów Partnerstwa Wschodniego. W obliczu wojny w Ukrainie rola ta zyskuje szczególne znaczenie, a intensywność działań Fundacji wzrasta. W geście solidarności ze wspólnym sąsiadem w potrzebie Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej ogłasza konkurs dotacyjny „Mosty przyszłości. Polska i Niemcy dla Ukrainy” na realizację polsko-niemiecko-ukraińskich inicjatyw.
KRYTERIA WSPARCIA
Kto?
Konkurs skierowany jest do polskich i niemieckich instytucji społeczeństwa obywatelskiego, które wspólnie z ukraińską organizacją partnerską i/lub obywatelami Ukrainy (na emigracji) zrealizują projekt na rzecz wsparcia Ukrainy.
Co?
Wspierane będą wspólne polsko-niemieckie inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego, które… :
- stymulują dialog, wymianę doświadczeń i transfer wiedzy na temat długofalowej integracji uchodźców wojennych z Ukrainy i ułatwiają im funkcjonowanie w nowych realiach
- wzmacniają struktury społeczeństwa obywatelskiego ukraińskiej wspólnoty emigracyjnej w Polsce i w Niemczech poprzez integrację w krajach przyjmujących, wzajemne nawiązywanie kontaktów oraz nowych form współpracy trój- i wielostronnej
- podtrzymują uwagę i zainteresowanie opinii publicznej losem uciekinierów wojennych z Ukrainy
- są odpowiedzią na zwiększoną potrzebę informacji o Ukrainie i Europie Wschodniej niwelując deficyty wiedzy, przełamując stereotypy i uprzedzenia oraz uwrażliwiając szeroką opinię publiczną na postrzeganie Ukrainy jako suwerennego kraju z własną kulturą, historią i językiem
- kontynuują dialog na temat perspektyw włączenia wolnej i suwerennej Ukrainy w struktury europejskie oraz przyszłego kształtu Europy w czasie pokoju w duchu konstruktywnej wymiany, wzajemnego zrozumienia dla odmiennych poglądów, a także odbudowy utraconego zaufania między Polską a Niemcami.
Każda trójstronna inicjatywa musi w aktywny
sposób angażować partnerów ukraińskich i uwzględniać ukraińską perspektywę. W
centrum uwagi będą przedsięwzięcia wspomagające proces włączania młodego
pokolenia (dzieci i młodzież, które uciekły przed wojną wraz z matkami) w system
edukacji, a także inicjatywy wspierające pracowników mediów i kultury z Ukrainy,
którzy są w szczególnie trudnej sytuacji. Mile widziane są projekty dotyczące roli
kobiet oraz wyzwań, z jakimi mierzą się one w czasie wojny. Udział
kobiet w organizowanych wydarzeniach powinien stanowić co najmniej 30%. Oferta skierowana jest także do jednostek samorządu
terytorialnego, które w ramach istniejących ok. 400 polsko-niemieckich partnerstw
miast mogą wypracować trwałą, kompleksową i długofalową strategię integracji uchodźców
z Ukrainy.
Forma projektów:
Wsparcie obejmuje różne formaty projektów: zarówno wydarzenia o charakterze spotkań, jak i te realizowane w przestrzeni wirtualnej w zależności od tematów i celów. Możliwe są również cyfrowe oraz/albo hybrydowe formaty projektów z wykorzystaniem Internetu jako wirtualnej przestrzeni dialogu, spotkań i prezentacji, co umożliwi udział w projektach tych obywateli Ukrainy, którzy przebywają w swojej ojczyźnie. Jeżeli względy bezpieczeństwa na to pozwolą, projekty mogą odbywać się - oprócz Polski i Niemiec - także na terenie Ukrainy.
Finansowanie
Projekty mogą uzyskać dofinansowanie do kwoty 30.000 PLN/6.400 EUR.
Kiedy?
Termin składania wniosków: 29.09.2022-14.05.2023
Okres realizacji projektów: 29.10.2022-30.06.2023
Jak?
Wnioski można składać w całym wymienionym okresie, nie później niż 6 tygodni przed terminem rozpoczęcia projektu. Wnioski składane są w przeznaczonym dla wnioskodawców systemie online: https://fwpn.org.pl/wnioski/jak-zlozyc-wniosek-.
Uwagi:
Zarząd FWPN decyduje o przyznaniu środków na podstawie kryteriów jakościowych Nie można łączyć środków finansowych z linii projektowej z regularnym finansowaniem projektów przez FWPN w ramach tego samego przedsięwzięcia. Wsparcie danej instytucji w ramach okolicznościowej linii projektowej możliwe jest tylko raz.
Pozostałe ogólne informacje i uwagi dotyczące składania wniosków, realizacji projektów i ich rozliczania znajdą Państwo na stronie internetowej FWPN.