drukuj

Międzynarodowe Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej płaszczyzną wymiany poglądów, dialogu kultur i tradycji w kontekście religijnym i społecznym

Historia Spotkań Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej sięga roku 1991, kiedy to grupa chrześcijan z Polski, Niemiec i Czechosłowacji spotkała się w Zgorzelcu. Od 1999 r. w spotkaniach udział biorą Słowacy, od 2005 Węgrzy i Austriacy. Spotkania stały się płaszczyzną wymiany poglądów, dialogu kultur i tradycji w kontekście religijnym i społecznym. Spotkania odbywają się co 2-3 lata, a gospodarzem tegorocznego był Wrocław. Międzynarodowe Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej to dla Wrocławia zapowiedź wydarzeń planowanych w roku 2016, kiedy Wrocław wraz z hiszpańskim miastem San Sebastián będzie nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Uczestników spotkania powitała wiceprezydent Wrocławia, Anna Szarycz. W programie Spotkania zaplanowano nabożeństwa ekumeniczne, koncerty, warsztaty biblijne, wykłady, a także dyskusje panelowe na temat bieżących wyzwań związanych z polityką europejską.

Wykład poświęcony roli kościoła w procesie pojednania w Europie Środkowo-Wschodniej wygłosił prof. Jerzy Buzek. W swoim wystąpieniu pokreślił rolę kościoła jako miejsca kształtowania takich wartości jak godność jednostki ludzkiej, powszechna równość, odpowiedzialność, subsydiarność. Cechy te stanowią podstawę funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego, które nie mogło rozwijać się za żelazną kurtyną. Wartości społeczeństwa obywatelskiego przetrwały właśnie w kościołach, które szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej były przestrzenią wolności nie tylko w sensie religijnym, ale miały też oddziaływanie polityczne.

Spotkania odbyły się w dniach 4-6 lipca 2014 w Hali Stulecia we Wrocławiu. Gospodarzem kolejnych Spotkań w roku 2016 będzie Budapeszt.

Więcej informacji o Spotkaniach: http://www.ekumenizm.pl/content/article/20140704013752666.htm, http://www.wroclaw2014.net/