drukuj

Lipsk 1813 – bitwa narodów. Dodatek do „Tygodnika Powszechnego” 42/2013.

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” ukazał się dodatek dotyczący bitwy pod Lipskiem przygotowany we współpracy z FWPN. 200 lat temu pod Lipskiem rozegrała się „bitwa narodów”, od której rozpoczął się ostateczny upadek Napoleona. Okoliczności przypominają Rafał Ryszka, dr Andrzej Nieuważny i Joachim Trenkner. 

200 lat temu pod Lipskiem rozegrała się „bitwa narodów”, od której rozpoczął się ostateczny upadek Napoleona. Okoliczności bitwy przypomina Rafał Ryszka: „W tej największej bitwie ówczesnej Europy udział brały wszystkie europejskie mocarstwa – i przedstawiciele wielu, może większości europejskich nacji. Wielka Armia pod dowództwem Napoleona Bonapartego starła się z koalicją Austrii, Prus, Rosji i Szwecji. W bitwie wzięło udział ponad pół miliona żołnierzy. Zginęło sto tysięcy. […] U boku Napoleona walczyli Polacy. Książę Józef Poniatowski przypłacił to życiem, próbując przepłynąć wpław wezbraną rzekę Elsterę”. 

Po śmierci księcia Poniatowskiego podczas »bitwy narodów« powstała legenda, jednak, jak mówi dr Andrzej Nieuważny, wszystkiego o tamtym wydarzeniu już się nie dowiemy: „Niewielu wspomina dziś, że mógł on paść ofiarą francuskiej kuli. To był październik, popołudnie, więc możliwe, że w półmroku jakiś przestraszony francuski żołnierz zobaczył grupę jeźdźców, przestraszył się i strzelił”– pisze dr Nieuważny. „Szybko pojawiły się też gadżety, jak byśmy to dziś nazwali: grafiki, talerze upamiętniające śmierć Poniatowskiego, ale i rozpacz jego żony i dziecięcia. Tymczasem Poniatowski miał już po pięćdziesiątce i dwóch nieślubnych synów, ale ożenić się nie zdołał... Z drugiej strony, na legendę zasłużył: walczył dzielnie, a zginął, starając się ratować swoje wojska.” 

Na dwusetną rocznicę bitwy przygotowano wiele wydarzeń i uroczystości jednak pamięć o Lipsku w Niemczech zasadniczo różni się od pamięci polskiej – podsumowuje Joachim Trenkner: „Jak bardzo spojrzenie niemieckie różni się nadal od spojrzenia polskiego, dowodzą choćby tytuły książek, które ukazały się ostatnio w Niemczech: »Bitwa narodów pod Lipskiem – walka Europy z Napoleonem« Hansa-Ulricha Thamera czy »Walka o wolność – wojny wyzwoleńcze przeciw Napoleonowi w Niemczech« Arnulfa Krause. Motto tegorocznych obchodów brzmi jednak: „Lipsk 1813-1913-2013 – europejska historia” i akcentowana jest idea pojednania. „Nie tylko wobec Francuzów, ale także ich ówczesnych sojuszników – Polaków.” – zwraca uwagę Trenkner.

Co: dodatek do „Tygodnika Powszechnego" 42/2013 na temat bitwy narodów
Gdzie, kiedy: w kioskach od połowy października 2013 r.