Lato 2024 z FWPN
Lato to tradycyjny czas festiwali. Również w tym roku wychodzimy z ciasnych sal konferencyjnych i spotykamy się w plenerze bądź w zabytkowych pałacach, nad wodą i w lesie. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej ma w tym swój udział, wspierając wydarzenia łączące polskich i niemieckich uczestników i uczestniczki.
Na przełomie czerwca i lipca Fundacja zabawiła na dłużej w Krakowie: wsparła przyjazd poetek z Niemiec na Festiwal Miłosza, który gościł Birgit Kreipe i Hinemoanę Baker. W ramach 33. Festiwalu Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu odbyła się polska premiera pieśni Kadii Mołodowskiej w wykonaniu niemieckiego Kadya Trio.
Na obu wydarzeniach gościła Młoda Redakcja FWPN. Relację Jagody Burekowskiej z koncertu Kadya Trio znajdziecie tutaj: https://bit.ly/4c9vZFU. Spotkanie z Birgit Kreipe odwiedziła Patrycja Czyżowska. Jej relacja: https://bit.ly/4drl1fZ.
Byliśmy w górach – FWPN wsparła Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej w Rabce z udziałem autor/ek i ilustrator/ek z Niemiec. Przeczytacie o nich w relacji Angeliki Karasek: https://bit.ly/4fr0OZx.
Fundacja odwiedziła Mazury: Stn:ort Festiwal w Sztynorcie. Pojechaliśmy nad Bałtyk, na Baltic Opera Festival – jedno z największych plenerowych wydarzeń operowych w Europie. Dzięki naszemu wsparciu wystąpiła na nim Ukrainian Freedom Orchestra pod batutą Keri-Lynn Wilson.
Dzięki Stypendium im. Albrechta Lemppa do Literarisches Colloquium Berlin pojechała w lipcu Natalia Malek, a w sierpniu wybiera się tam Daniel Odija.
W długi sierpniowy weekend (15.08) na Oleśnickim Festiwalu Cyrkowo-Artystycznym będzie można podziwiać występy żonglerów, akrobatów, iluzjonistów i muzyków, w tym zespołów z Niemiec.
Melomani i melomanki z Polski i Niemiec spotkają się pod koniec sierpnia na festiwalu muzyki kameralnej Krzyżowa-Music, gdzie młodzi wykonawcy muzyki klasycznej współpracują z uznanymi artystami z całego świata.
Również w sierpniu zapraszamy do Warszawy na spotkanie z niemiecką literaturą i muzyką na Festiwalu Singera.
Jeszcze do 22 września możecie obejrzeć we Wrocławiu w Domu dla Kultury OP ENHEIM wystawę Odkładając rzeczy na miejsce. Żydowscy Breslauerzy i ich przedmioty, którą serdecznie polecamy nie tylko na deszczowe dni. Niezdecydowanych może przekonać tekst Marty Kot: https://bit.ly/4fjV9EV.