drukuj

Konferencja polskich i niemieckich animatorów kultury

Czy dziedzictwo kulturowe jest atrakcyjne? Jakie znaczenie mają dla młodzieży pomniki kultury, tradycja mówiona, rzemiosło artystyczne? Jaką rolę może spełniać dziedzictwo materialne i niematerialne w edukacji kulturalnej? Odpowiedzi na te pytania szukali polscy i niemieccy pedagodzy oraz animatorzy kultury podczas konferencji „Spojrzenie wstecz do przodu”, której współorganizatorem była Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Znaczenie edukacji kulturalnej i wymiany młodzieży w kontekście dziedzictwa narodowego podkreśliła Małgorzata Omilanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. – Poprzez oczy sąsiada młodzież dostrzega w bogactwie dziedzictwa kulturowego to co cenne a zapomniane. Bo przecież dziedzictwo kulturowe to kolorowa łąka. Takie spotkania jak to, uczą dostrzegać na tej łące także te niepozorne, nie tak barwne kwiaty – podkreśliła Małgorzata Omilanowska.

Organizowany co roku (na przemian w Polsce i w Niemczech) kongres nieformalnej sieci młodzież.kultura.wymiana skierowany jest do niemieckich i polskich pedagogów kultury. Spotkanie jest inspiracją i źródłem nowych impulsów dla specjalistów organizujących wymianę młodzieży oraz artystów, realizujących polsko-niemieckie spotkania młodzieży ze sztuką – muzyką, tańcem, teatrem, sztukami pięknymi, literaturą, sztuką cyrkową.

Uczestnicy tegorocznego kongresu zastanawiali się, jak zainteresować młodzież materialnym i niematerialnym dziedzictwem kulturowym oraz jak „artystycznie” pracować z młodzieżą. W programie były wykłady oraz warsztaty z partnerami, podczas których planowano własne projekty kulturalne. Uczestnicy kongresu dowiedzieli się także, jak finansować i składać wnioski na polsko-niemieckie projekty kulturalnej wymiany młodzieży.

Termin: 22-25 marca 2012 r.
Miejsce: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Centrum Zielna, ul. Zielna 37. 00-108 Warszawa

Osoby odpowiedzialne za konferencję: Bianca Fischer (BKJ), Iwona Fus (FWPN)

Projekt kooperacyjny Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) i Federalnego Stowarzyszenia Kształcenia Kulturalnego Młodzieży (BKJ). Wsparcie finansowe: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Pliki do pobrania