Inicjatywa „Ogrody Polsko-Niemieckie“ w Parku Skaryszewskim, Warszawa
Ambasador Rolf Nikel przedstawił wczoraj inicjatywę „Ogrody Polsko-Niemieckie” w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Wspólnie z władzami miasta stołecznego Warszawy ma być rewitalizowana część parku Skaryszewskiego. Znajdujący się w dzielnicy Praga-Południe teren zieleni między północnym brzegiem jeziorka Kamionkowskiego a aleją Emila Wedla ma stać się symbolem polsko-niemieckiej przyjaźni i łączyć polską i niemiecką kulturę ogrodową. Inicjatywa powstała bezpośrednio po roku jubileuszowym, w którym obchodzona była 25. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Prezentując inicjatywę w gronie polskich i niemieckich przedstawicieli świata gospodarki, ambasador Rolf Nikel powiedział:
„Ogrody Polsko-Niemieckie będą także symbolizować bliską przyjaźń łączącą nasze obydwa państwa. Przyjaźń, która rozwija się, a dzięki temu, że jest należycie pielęgnowana, rośnie i wydaje owoce. Z delikatnej roślinki, jaką było nasze sąsiedztwo, wyrosło potężne drzewo przyjaźni z niezliczoną liczbą rozgałęzień”.
Ogrody Polsko-Niemieckie są na świecie trzecim projektem, w ramach którego przy udziale Niemiec powstają ogrody przyjaźni łączące narody. Mamy nadzieję, że nasz projekt będzie mógł wkrótce stanąć w jednym szeregu z dwoma istniejącymi już obiektami tego rodzaju, Ogrodem Niemiecko-Francuskim w Saarbrücken (1960 r.) oraz Niemiecko-Amerykańskim Ogrodem Przyjaźni w Waszyngtonie (1983 r.).
Bliższe informacje na temat inicjatywy „Ogrody Polsko-Niemieckie” znajdują się na stronach internetowych:
www.ogrody-polsko-niemieckie.pl oraz www.deutsch-polnische-gaerten.de
Jako logo inicjatywy „Ogrody Polsko-Niemieckie” niemiecko-polskie jury wyłoniło w ramach konkursu graficznego powyższą pracę.
dr Lukas Wasielewski
Attaché Prasowy
Ambasada Niemiec