I Kongres Niemieckich Badań Naukowych nad Polską sukcesem
W dniach 26-28 lutego 2009 w Darmtstadt po raz pierwszy spotkali się przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych z całych Niemiec, których łączy podejmowanie tematów związanych z Polską. Zadaniem kongresu w Darmstadt było promowanie Polski jako przedmiotu badań naukowych. W konferencji wzięło udział 240 badaczy. Skalą badań dotyczących Polski w Niemczech, nowym podejściem do tematów w różnych dziedzinach zaskoczeni byli właściwie wszyscy - mówi profesor Dieter Bingen, dyrektor DPI. -"To motywuje nas, żeby kontynuować, to co rozpoczęliśmy. Musimy teraz pomyśleć, jak stworzyć coś stałego”- podkreśla.
Prof. Irena Lipowicz, dyrektor zarządzająca Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie podkreśla, że pierwsza konferencja dotycząca badań nad Polską, stanowi nową jakość.
– Bo nie była to konferencja dotycząca jakiegoś problemu, tylko po raz pierwszy zebrano środowisko badaczy i okazało się, że to, nad czym rozdzierano szaty, czym się strasznie martwiono, że nie ma następnego pokolenia, że nie ma młodych badaczy – wszystko nieprawda. Okazało się, że ludzie istnieją, że istnieją projekty, tylko, że całe środowisko się nie zna. Również naukowcy muszą się spotkać – stąd konieczność tworzenia sieci kontaktów i popularyzacji badań, uważa profesor Lipowicz.
Polsko-niemieckie badania, szczególnie w dziedzinie nauk społecznych, są finansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Finansuje je też Polska Fundacja na Rzecz Nauki i niemieckie fundacje naukowe, a w przyszłości nowa Fundacja Polsko-Niemiecka na rzecz Nauki. Gros ze środków finansowania naukowego dostają jednak nauki ścisłe oraz nauki o życiu. Dlatego tworzenie mieszanych zespołów niemieckich i polskich naukowców jest sposobem na otrzymanie także środków europejskich.
- Badania w zakresie nauk społecznych, sterotypów, narodowości, historii z włączeniem strony niemieckiej wywołują twórcze napięcie w relacjach wzajemnych. Nawet relacje francusko-niemieckie wymagają pewnej odnowy, odświeżenia, tym bardziej polsko-niemieckie - uważa Irena Lipowicz.
Przygotowania do konferencji trwały przeszło 2 lata. Deutsches Polen Institut zaprosił na konferencję badaczy nie tylko z Niemiec, ale także innych krajów niemieckojęzycznych, żeby pokazać bogactwo badań nad Polską. Na konferencji gościli także polscy naukowcy. - Wiedzieliśmy, że w Niemczech wielu naukowców z przeróżnych dyscyplin prowadzi badania nad Polską, że interesują się Polską i stosunkami polsko-niemieckimi. Ale jesteśmy zaskoczeni tym, że tylu ludzi przyjechało do nas z odległych zakątków Niemiec, że reprezentują aż tyle dyscyplin: etnologię, socjologię, historiografię, literaturoznastwo, geografię itd. Przyjechali do nas przede wszystkim młodzi ludzie. Wszyscy się zajmują Polską. I to jest ciekawe - nie ukrywa satysfakcji Peter-Oliver Loew, wicedyrektor DPI.