drukuj

Helmut Kohl (1930-2017)

W piątek, 16 czerwca, w swoim domu w Ludwigshafen-Oggersheim, zmarł po długiej chorobie Helmut Kohl. Kanclerz Zjednoczenia Niemiec, jeden z architektów Europy po 1989 roku, Europejczyk, symbol drogi, jaką przeszły Niemcy po II wojnie światowej.  

12 listopada 1989 r., podczas Mszy Pojednania w Krzyżowej na Dolnym Śląsku miał miejsce pamiętny uścisk Helmuta Kohla i pierwszego polskiego niekomunistycznego premiera, Tadeusza Mazowieckiego. Dla Polski i Niemiec był to symboliczny początek nowego etapu w relacjach między naszymi krajami.

Helmut Kohl uznawany jest za jednego z twórców Zjednoczonej Europy, który wiedział, jak wielką szansę dla kontynentu stanowi pojednanie Europejczyków. Był jednym z głównych orędowników i autorów pojednania polsko-niemieckiego i współpracy polsko-niemieckiej po upadku komunizmu. W latach 90. XX wieku był gorącym zwolennikiem przyjęcia Polski do Unii Europejskiej i NATO.

Podpis Helmuta Kohla widnieje, obok podpisów Jana Krzysztofa Bieleckiego, Krzysztofa Skubiszewskiego i Hansa-Dietricha Genschera, pod „Traktatem między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” z 17.06.1991 r. Do owoców Traktatu zaliczamy powstanie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Zdjęcie:

Podpis Helmuta Kohla pod wspólnym zdjęciem z pierwszym Zarządem FWPN w Urzędzie Kanclerskim w Bonn (29 września 1992 r.)