Halle-Wittenberga i Jena otrzymują dotację na Centrum Studiów Polonoznawczych
Komisja konkursowa pod przewodnictwem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) zdecydowała o przyznaniu środków na zorganizowanie Centrum Studiów Polonoznawczych Uniwersytetowi Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze i Uniwersytetowi Fryderyka Schillera w Jenie. Oprócz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej przedsięwzięcie sfinansują także Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki oraz Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD). Fundatorzy uzasadnili swoją decyzję tym, że oba Uniwersytety przedstawiły interdyscyplinarny projekt nowocześnie rozumianych area studies.
Tym samym powstanie w Niemczech nowy ośrodek interdyscyplinarnych studiów polonoznawczych (obok Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Collegium Polonicum w Moguncji), co zgodnie z zamysłem fundatorów wpłynie na zwiększenie wiedzy o Polsce w Niemczech.
Dotacja obejmuje stworzenie katedry i prowadzenie działalności badawczej w okresie od trzech do pięciu lat; od obu Uniwersytetów oczekuje się znacznego zaangażowania finansowego oraz przejęcia kosztów działalności Centrum po wygaśnięciu przyznanej dotacji. Zgodnie z postanowieniem komisji obecnie rozpoczynają się rozmowy między kierownictwem Uniwersytetów, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Niemiecką Centralą Wymiany Akademickiej oraz Polsko-Niemiecką Fundacją na rzecz Nauki.
W Komisji wyłaniającej zwycięzców zasiadali członkowie fundacji, przedstawiciele uniwersytetów oraz obserwatorzy obu rządów.
Dr Albrecht Lempp, dyrektor i członek zarządu FWPN, podziękował ambasadorowi Markowi Prawdzie za dobrą współpracę i zaangażowanie oraz za obietnicę wsparcia Centrum Studiów Polonoznawczych ze strony polskiego rządu.
– Instytuty Uniwersytetu Marcina Lutra od lat współpracują z polskimi uczelniami. Z pięcioma szkołami wyższymi podpisaliśmy umowy kooperacyjne. Cieszę się, że Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej poprzez swoją decyzję nagrodziła i wsparła nasze działania – powiedział prof. Udo Sträter, rektor Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze, i podkreślił, że współpraca pomiędzy Uniwersytetami w Halle i Jenie kolejny raz okazała się owocna.
– Centrum Studiów Polonoznawczych uzupełnia i wzbogaca długoletnie relacje Uniwersytetu Fryderyka Schillera ze Wschodem: nasze kompetencje sięgają teraz od Kaukazu poprzez Bałkany aż do Europy Wschodniej. Zwłaszcza dla slawistyki i Centrum Badawczego Imre Kertésza, które utrzymuje już teraz bliskie kontakty z Polską, będzie to impuls umacniający dalszy rozwój badań, nauki i współpracy – uważa prof. Klaus Dicke, rektor Uniwersytetu Fryderyka Schillera w Jenie.
Ilość wniosków i zainteresowanie projektem świadczą zdaniem prof. Claudii Kraft o tym, że niemieckie uniwersytety dostrzegają potrzebę pogłębienia wiedzy o Polsce nie tylko w ramach kierunków filologicznych, ale także w takich dziedzinach jak ekonomia, prawo, socjologia i kulturoznawstwo.
Dziesięć renomowanych uczelni w finałowej rundzie
Ostatecznego wyboru dokonano spośród dziesięciu renomowanych uniwersytetów, które przedłożyły zróżnicowane projekty. Interesującą kwestią jest to, że zapotrzebowanie na takie studia istnieje zarówno we wschodnich, jak w zachodnich landach. Dr Albrecht Lempp (FWPN) okazał zadowolenie z tak wielu ciekawych pomysłów na ożywienie studiów polonoznawczych i wyraził nadzieję, że przynajmniej niektóre z nich uda się zrealizować.
Uniwersytety Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze i Fryderyka Schillera w Jenie kształcą obecnie 40 tys. młodych ludzi, a od 1995 r. funkcjonują w ramach zespołu uczelni, do którego należy również Uniwersytet Lipski. Nowa katedra nazwana imieniem historyka i slawisty Aleksandra Brücknera będzie miała siedzibę w Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Regionalnych (ZIRS) w Halle, a tamtejszy Uniwersytet stworzy i sfinansuje stanowisko koordynatora naukowego na jej potrzeby.
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej wspiera relacje polsko-niemieckie kwotą 4 mln euro rocznie. Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) oraz Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki zajmują się intensyfikacją wymiany naukowej między oboma krajami.
Informacja o projekcie: Karoline Gil, karoline.gil@sdpz.org
stan: 19.06.2012
Komisja konkursowa pod przewodnictwem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) zdecydowała o przyznaniu środków na zorganizowanie Centrum Studiów Polonoznawczych Uniwersytetowi Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze i Uniwersytetowi Fryderyka Schillera w Jenie.
Halle-Wittenberga i Jena otrzymują dotację na Centrum Studiów Polonoznawczych