drukuj

Grand Prix "Kontrapunktu" dla spektaklu "Nordost"

Grand Prix, czyli Wielką Nagrodę Publiczności 43 Przeglądu Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" w Szczecinie, w wysokości 10 tys. zł otrzymał w piątym i ostatnim dniu przeglądu, spektakl "Nordost" Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy, w reżyserii Grażyny Kani.

Nagrody przyznało też festiwalowe jury, które po obejrzeniu 14 przedstawień konkursowych jako "najlepszy spektakl teatru najmniejszej formy" uhonorowało Nagrodą Ministra Kultury w wysokości 10 tys. zł. przedstawienie w reżyserii Beniamina Verdoncka pt."Wewilllivestorm", z teatru Toneelhuis & Nieuwpoorttheater z Gandawy. Jurorzy przyznali Nagrodę Magnolii - Nagrodę Miasta Szczecina w wysokości 5 tys. zł. dla aktorek spektaklu w reżyserii Marcina Wierzchowskiego pt. "Idiotki" z Teatru Współczesnego ze Szczecina: Marii Dąbrowskiej, Małgorzaty Klary, Marty Waldery - za "odważne zmagania z kulturowymi stereotypami kobiety i aktorki".

Decyzją jury Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, w wysokości 6 tys. zł., odebrał zespół aktorski spektaklu w reżyserii Nicolasa Stemanna pt."Über Tiere" Elfriede Jelinek z Deutsches Theater z Berlina - "za perfekcyjną grę ze społecznymi stereotypami kobiecości i męskości". Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu w wysokości 3 tys. zł przyznano aktorowi Gregory'emu Staufferowi za rolę w przedstawieniu "past is in front of ego" teatru büro für zeit + raum z Berlina. Jurorzy nagrodzili także Nagrodą Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego Barbarę Wysocką za koncepcję przedstawienia "Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego z Narodowego Starego Teatru z Krakowa oraz Nagrodą Towarzystwa Przyjaciół Szczecina Barbarę Marszałek - za rolę w "Brzydalu" M. von Mayenburga z Teatru im. S. Jaracza z Łodzi.

Spośród 14 przedstawień konkursowych pięć to przedstawienia zagraniczne. Po raz pierwszy w historii festiwalu nie były to tylko produkcje teatrów niemieckich. Organizatorzy tegorocznej edycji zaprosili do Szczecina twórców z Hiszpanii i Belgii.
Przedstawienia Kontrapunktu grane były na trzech scenach szczecińskich teatrów: Współczesnego, Kany i Pleciugi oraz w Berlinie i Pasewalku. Tegoroczny Kontrapunkt zakończył spektakl finałowy Jana Klaty "Transfer!".

PTMF to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania polskiego teatru, konfrontuje dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów, prezentuje różnorodne języki teatralne. Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta kilka lat temu nazwa "Kontrapunkt" oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów offowych. Przegląd jest wspierany przez Fundację Współpracy Polsko–Niemieckiej.