drukuj

Fritz Pleitgen ambasadorem Polsko-Niemieckich Dni Mediów 2011

Niemiecki dziennikarz telewizyjny Fritz Pleitgen został oficjalnym ambasadorem Polsko-Niemieckich Dni Mediów 2011 w Zielonej Górze, podali organizatorzy – Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha i gospodarz wydarzenia województwo lubuskie i miasto Zielona Góra.

Fritz Pleitgen to postać znana i ogromnie ceniona w niemieckim świecie dziennikarskim. Były korespondent niemieckiej telewizji ARD w Moskwie, jako pierwszy dziennikarz zza żelaznej kurtyny przeprowadził wywiad z ówczesnym radzieckim szefem państwa Leonidem Breżniewem. Pracując w Moskwie Pleitgen wykazał się dużym talentem dyplomatycznym - utrzymywał dobre stosunki zarówno z kręgami dysydentów jak i z rządem. Dziennikarz pracował też jako korespondent w Berlinie Wschodnim i Waszyngtonie. Po powrocie do Niemiec był dyrektorem generalnym telewizji WDR i ARD.

Teraz zgodził się objąć honorowym patronatem tegoroczną edycję Polsko-Niemieckich Dni Mediów.

Przyjmując tę zaszczytną funkcję Pleitgen powiedział: "Ogromnie się cieszę, że mogę zaprosić koleżanki i kolegów dziennikarzy do udziału w czwartej już edycji Polsko-Niemieckich Dni Mediów. Pracując jako korespondent byłem zwłaszcza w Moskwie i Berlinie Wschodnim świadkiem trudnego zbliżenia pomiędzy krajami ówczesnego bloku wschodniego a państwami zachodnimi. Porozumienie między naszymi narodami leży mi więc w sposób szczególny na sercu. Również dzisiaj nie sposób budować naszego wspólnego europejskiego domu, bez wymiany poglądów, szczerego dialogu czy budowania więzi międzyludzkich w oparciu o zaufanie. Polsko-Niemieckie Dni Mediów oraz mający już bogatą tradycję konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarska odgrywają w tym procesie ogromnie pozytywną rolę. Stąd mój apel: Zachęcam do udziału i zgłaszania prac do XIV konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Prace można nadsyłać jeszcze tylko do 15 stycznia”.

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest w kategoriach prasa, radio i telewizja. Wysokość nagrody w każdej kategorii wynosi 5 000 euro i tym samym jest to jedna z najwyżej dotowanych nagród dziennikarskich zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Jej fundatorami są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha i sześć regionów przygranicznych (trzy kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz trzy województwa: dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie. Gospodarzem tegorocznej edycji jest województwo lubuskie.

O nagrodę mogą ubiegać się polscy i niemieccy dziennikarze oraz rozgłośnie i wydawnictwa z Polski i Niemiec. Można zgłaszać audycje radiowe i telewizyjne oraz publikacje prasowe, które po raz pierwszy zostały opublikowane, ukazały się drukiem, zostały wyemitowane bądź udostępnione w Internecie w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 roku. Termin nadsyłania prac mija 15 stycznia 2011 roku. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 31 maja 2011 w Zielonej Górze.