drukuj

Forum Polsko-Niemieckie 2018

XIX Forum Polsko-Niemieckie odbyło się 23 października 2018r. w Berlinie, co jak stwierdził niemiecki wiceminister Michael Roth otwierający konferencję w roli gospodarza w Sali światowej Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, było właściwym momentem dla tego wydarzenia.  Podczas powitania minister podziękował Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej za niewątpliwy sukces, jakim było zgromadzenie z tej okazji prawie 300 przedstawicieli polityki i społeczeństwa obywatelskiego z obu krajów i zainicjowanie wspólnych dyskusji. Podczas przemówienia powitalnego wiceminister spraw zagranicznych  Szymon Szynkowski vel Sęk przypomniał o zmianach w ostatnich 27 latach w stosunkach polsko-niemieckich, jakie zaszły przede wszystkim na płaszczyźnie społeczeństwa obywatelskiego i o ich pozytywnym wpływie na teraźniejszość. Jednocześnie zwrócił wszystkim uwagę na aktualnie różnice w poglądach rządów obu państw i zachęcał wszystkich zebranych do wymiany zdań na ten temat podczas Forum.

Nie brakowało aktualnych politycznych, w tym również trudnych tematów, dotyczących stosunków bilateralnych, co zapewniło wiele ciekawych, otwartych i szczerych dyskusji zarówno podczas nieformalnego wieczornego spotkania w przededniu Forum w siedzibie Tagesspiegel, jak i również w trakcie oficjalnego programu.

Program otwierała debata z udziałem wybitnych ekspertów. Dyskusja dotyczyła kwestii perspektyw dla aktualnych stosunków pomiędzy Polską a Niemcami. Oprócz  Szymona Szynkowskiego vel Sęka (PiS) udział w niej wzięli również Manuel Sarrazin (Bündnis 90/Die Grünen), Dietmar Nietan (SPD), Bartłomiej Wróblewski (PiS) oraz Marek Krząkała (PO), którzy reprezentując różne ugrupowania polityczne odzwierciedlali, zgodnie z optymistycznym stwierdzeniem Corneli Pieper (FDP), różnorodne spektrum poglądów politycznych.  

Przyszłość i znaczenie Europy w XXI wieku były nie tylko głównym wątkiem tegorocznego Forum, ale również tematem jednego z zamykających je panelu dyskusyjnego. W tym przypadku goście Forum mogli zgodnie z zainteresowaniami wziąć udział w jednej z czterech grup roboczych:   

1) Za bezpieczeństwo Wasze i Nasze w Europie – UE jako globalny gracz
2) Infrastruktura transportowa między Polską a Niemcami – rozbudowa sieci połączeń, umożliwienie spotkań, pogłębienie kontaktów
3) Stwórzmy razem lepszy klimat! – w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań

4) Przyszłość integracji europejskiej – wizje i realistyczne opcje po eurowyborach w 2019 r.

Najważniejszym punktem zamykającym Forum była popołudniowa debata z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Federalnego Franka-Waltera Steinmeiera. Obaj goście honorowi spojrzeli na zmienną przeszłość Europy z perspektywy jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę aby na zakończenie zakreślić wyzwania i zadania stojące przed nią w przyszłości.   

Na zakończenie Forum zgromadzeni goście na zaproszenie Ambasady RP mogli uczestniczyć w koncercie z udziałem prezydentów zorganizowanym z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Polsko-Niemieckie Forum również i w tym roku przyczyniło się do postawienia ważnych dla stosunków bilateralnych pytań, do otwartej wymiany poglądów a dzięki temu do lepszego wzajemnego zrozumienia.  


Dokumentacja:

Zdjęcia z tegorocznego Forum Polsko-Niemieckiego dostępne są w mediatece FWPN.

Otwarcie Forum i powitanie uczestników  (DE/PL Pepe TV)

Słowo powitalne Ministra Stanu ds. Europy Michaela Rotha  (DE)

Informacja o wystąpieniu Sekretarza Stanu w MSZ, Pana Szymona Szynkowskiego vel Sęka (PL)

Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas rozmowy na temat „Europa 1918-2018: Historia z przyszłością?” (PL)

Przemówienie Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w ramach uroczystego koncertu z okazji 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległość. (DE/PL)

 

 

 

 

Pliki do pobrania