Forum Polsko-Niemieckie 2018
XIX Forum Polsko-Niemieckie odbyło się 23 października 2018r. w Berlinie, co jak stwierdził niemiecki wiceminister Michael Roth otwierający konferencję w roli gospodarza w Sali światowej Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, było właściwym momentem dla tego wydarzenia. Podczas powitania minister podziękował Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej za niewątpliwy sukces, jakim było zgromadzenie z tej okazji prawie 300 przedstawicieli polityki i społeczeństwa obywatelskiego z obu krajów i zainicjowanie wspólnych dyskusji. Podczas przemówienia powitalnego wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk przypomniał o zmianach w ostatnich 27 latach w stosunkach polsko-niemieckich, jakie zaszły przede wszystkim na płaszczyźnie społeczeństwa obywatelskiego i o ich pozytywnym wpływie na teraźniejszość. Jednocześnie zwrócił wszystkim uwagę na aktualnie różnice w poglądach rządów obu państw i zachęcał wszystkich zebranych do wymiany zdań na ten temat podczas Forum.
Nie brakowało aktualnych politycznych, w tym również trudnych tematów, dotyczących stosunków bilateralnych, co zapewniło wiele ciekawych, otwartych i szczerych dyskusji zarówno podczas nieformalnego wieczornego spotkania w przededniu Forum w siedzibie Tagesspiegel, jak i również w trakcie oficjalnego programu.
Program otwierała debata z udziałem wybitnych ekspertów. Dyskusja dotyczyła kwestii perspektyw dla aktualnych stosunków pomiędzy Polską a Niemcami. Oprócz Szymona Szynkowskiego vel Sęka (PiS) udział w niej wzięli również Manuel Sarrazin (Bündnis 90/Die Grünen), Dietmar Nietan (SPD), Bartłomiej Wróblewski (PiS) oraz Marek Krząkała (PO), którzy reprezentując różne ugrupowania polityczne odzwierciedlali, zgodnie z optymistycznym stwierdzeniem Corneli Pieper (FDP), różnorodne spektrum poglądów politycznych.
Przyszłość i znaczenie Europy w XXI wieku były nie tylko głównym wątkiem tegorocznego Forum, ale również tematem jednego z zamykających je panelu dyskusyjnego. W tym przypadku goście Forum mogli zgodnie z zainteresowaniami wziąć udział w jednej z czterech grup roboczych:
1) Za bezpieczeństwo Wasze i Nasze w Europie – UE jako
globalny gracz
2) Infrastruktura
transportowa między Polską a Niemcami – rozbudowa sieci połączeń, umożliwienie
spotkań, pogłębienie kontaktów
3) Stwórzmy razem
lepszy klimat! – w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań
4) Przyszłość integracji europejskiej – wizje i
realistyczne opcje po eurowyborach w 2019 r.
Najważniejszym punktem zamykającym Forum była popołudniowa debata z
udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta
Federalnego Franka-Waltera Steinmeiera. Obaj goście honorowi spojrzeli na zmienną
przeszłość Europy z perspektywy jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez
Polskę aby na zakończenie zakreślić wyzwania i zadania stojące przed nią w
przyszłości.
Na zakończenie Forum zgromadzeni goście na zaproszenie Ambasady RP mogli uczestniczyć w koncercie z udziałem prezydentów zorganizowanym z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Polsko-Niemieckie Forum również i w tym roku przyczyniło się do postawienia ważnych dla stosunków bilateralnych pytań, do otwartej wymiany poglądów a dzięki temu do lepszego wzajemnego zrozumienia.
Dokumentacja:
Zdjęcia z tegorocznego Forum Polsko-Niemieckiego dostępne są w mediatece FWPN.
Słowo powitalne Ministra Stanu ds. Europy Michaela Rotha (DE)
Informacja o wystąpieniu
Sekretarza Stanu w MSZ, Pana Szymona Szynkowskiego vel Sęka (PL)
Wystąpienie Prezydenta
RP Andrzeja Dudy podczas rozmowy na temat „Europa 1918-2018: Historia z
przyszłością?” (PL)