drukuj

FORUM EKONOMICZNE 2020 „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?”

FORUM EKONOMICZNE 2020 „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?”

Karpacz, 8 – 10 września 2020

Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, gdzie dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, przedstawia rozwiązania i idee. Międzynarodowy wymiar Forum Ekonomicznego pozwala uczestnikom i publiczności kształtować opinie na podstawie rzeczowej wymiany poglądów.  

Forum składało się z około 150 wydarzeń, sesji plenarnych, paneli dyskusyjnych i wykładów, warsztatów oraz prezentacji narodowych i regionalnych. W sumie do Karpacza przyjechało około 1600 gości z Polski i zagranicy. Ponad 230 akredytowanych dziennikarzy zajmowało się zaś pracą nad relacjonowaniem obrad. 

Podczas obrad zaprezentowano „Raport SGH Forum Ekonomicznego 2020”. Publikacja prezentuje skalę przekształceń społeczno-ekonomicznych w Europie Środkowo-Wschodniej w ciągu ostatnich 30 lat. Autorzy odnieśli się również do wpływu pandemii COVID-19 na procesy analizowane w dokumencie.

Link do raportu: http://www.forum-ekonomiczne.pl/raport-sgh-i-fe/


Organizatorzy wręczyli nagrody Forum Ekonomicznego w następujących kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Nagrodę Specjalną Forum otrzymała goszcząca na tegorocznym wydarzeniu Swiatłana Cichanouska.

Jak co roku, dużym zainteresowaniem cieszyły się sesje plenarne. Pierwsza z nich zatytułowana „W poszukiwaniu siły napędowej europejskiej gospodarki” odnosiła się do kryzysu wynikającego z pandemii. Kolejne sesje to „30 lat wolności – sukcesy i porażki Europy Środkowej” oraz „Czy świat po koronawirusie będzie taki sam?”.

Więcej informacji o Forum Ekonomicznym: https://www.forum-ekonomiczne.pl/

Link do galerii zdjęć organizatorów: http://www.forum-ekonomiczne.pl/forum-ekonomiczne-2020-galeria-zdjec/

 

O wspólnocie narodów i wartości, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów związanych z pandemią COVID-19 w czasie sesji plenarnej „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?” m.in. z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską oraz byłym ministrem spraw zagranicznych prof. Jackiem Czaputowiczem dyskutował Markus Meckel, współprzewodniczący Rady FWPN.

Swiatłana Cichanouska wyraziła wdzięczność za wsparcie i wyrazy solidarności, jakie płyną od krajów europejskich na Białoruś. Stwierdziła, że solidarność jest niezwykle ważna dla protestującego narodu białoruskiego, który czuje, że są ludzie zainteresowani sytuacją w ich kraju. Podkreśliła pokojowy charakter demonstracji na Białorusi i zaapelowała do wszystkich krajów o szanowanie suwerenności jej kraju. W odpowiedzi na to Markus Meckel mówił o silnych więzach między organizacjami obywatelskimi w Europie i apelował o stworzenie struktur dla dialogu z Białorusią w przyszłości.

Relacja z sesji plenarnej znajduje się tu: http://www.forum-ekonomiczne.pl/europa-po-pandemii

Nagranie sesji można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch/europapopandemii

 

W programie Forum Ekonomicznego znalazł się współorganizowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej panel dyskusyjny pod tytułem „Polska-Niemcy. 30 lat dobrego sąsiedztwa i współpracy”, poświęcony bilateralnym relacjom polsko-niemieckim i ich roli w zjednoczonej Europie.
Pomimo historycznych sporów udało się doprowadzić do pojednania i rozwinąć dobrosąsiedzkie stosunki między Polską a Niemcami. 30 lat po zmianach ustrojowych w Polsce i zjednoczeniu Niemiec można stwierdzić, że był to najlepszy okres dla współpracy w historii relacji obu narodów. Jak wykorzystać te pozytywne doświadczenia i jakie szanse w najbliższych latach stoją przed Polską i Niemcami – na te pytania odpowiedzieli uczestniczki i uczestnicy:
- Gerhard Gnauck, korespondent polityczny Frankfurter Allgemeine Zeitung w Warszawie
-
Markus Meckel, współprzewodniczący Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej,
- Cornelia Pieper, konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku,
- Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego
,
-
Bartłomiej Wróblewski, poseł na Sejm RP
Dyskusję moderował dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Cornelius Ochmann.

Nagranie dyskusji dostępne jest pod linkiem: https://www.youtube.com/watch/panel

 

W ramach Forum Ekonomicznego odbyła się prezentacja książki Markusa Meckela „Zu wandeln die Zeiten”. Wspomnienia obejmujące okres działalności opozycyjnej w NRD i pokojowych rewolucji 1989 ukazały się dokładnie w 30. rocznicę zjednoczenia Niemiec. Markus Meckel to były minister spraw zagranicznych NRD oraz przewodniczący Rady Federalnej Fundacji Badań nad Dyktaturą SED (Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur), współprzewodniczący Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Od lat 70. zaangażowany w byłej NRD w polityczną działalność opozycyjną. W 1989 roku zainicjował wraz z Martinem Gutzeitem założenie w NRD Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SDP). W 1990 roku pełnił funkcję urzędującego przewodniczącego wschodniej SPD.

Książka „Zu wandeln die Zeiten“ to przede wszystkim polityczna autobiografia, próba spojrzenia na własną ścieżkę życiową poprzez kontekst przełomowych wydarzeń politycznych. Książka otwiera wielowątkową debatę o pamięci i wspomnieniach w zjednoczonych Niemczech.

Prezentacja książki na Forum Ekonomicznym w Karpaczu i towarzyszący jej wieczór autorski moderowany przez dyrektora FWPN Corneliusa Ochmanna były okazją do rozmowy o współczesnej historii Niemiec, o stanie stosunków polsko-niemieckich wtedy i teraz oraz roli Polski w procesie zjednoczenia Niemiec.

Więcej o książce tu: https://www.eva-leipzig.de/Zu-wandeln-die-Zeiten

Fotorelacja z wydarzeń Forum Ekonomicznego z udziałem członków Rady i Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej dostępna jest tu: https://fwpn.org.pl/mediateka/zdjecia/forum-ekonomiczne-2020

 

 

Wokół Forum Ekonomicznego odbyło się także wspierane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej Forum Ekonomiczne Młodych Liderów. Forum to międzynarodowe spotkanie społeczno-ekonomiczne młodych liderów w Europie, które w tym roku odbywało się online pod hasłem „Solidarność Młodego Lidera - Kompetencje jutra”.

W wywiadach nagranych w studio Forum Ekonomicznego Młodych Liderów Markus Meckel, Cornelia Pieper oraz Cornelius Ochmann mówili o wyzwaniach i szansach dla młodych, umiejętności współpracy i kompromisu, a także o osiągnięciach 30 lat współpracy polsko-niemieckiej.

Wywiady są dostępne tu: https://fwpn.org.pl/mediateka/wideo

Więcej o Forum Ekonomicznym Młodych Liderów: http://www.forum-leaders.eu/2020-pl.php