drukuj

Festiwalowe lato 2023 z FWPN

Wielkimi krokami zbliża się jesień i otwarcie jesiennych konkursów i innych programów FWPN.

Tymczasem nie przebrzmiało jeszcze echo koncertów i festiwali, w których uczestniczyła i do końca lata uczestniczy Fundacja wspierając projekty poszerzające wiedzę o kulturze sąsiadów po obu stronach Odry. Lato w Polsce stało pod znakiem literatury niemieckiej. Współczesna niemiecka poezja gościła w lipcu w Krakowie na Festiwalu Miłosza (https://miloszfestival.pl). Sierpniowy Festiwal Literacki Sopot uczynił z literatury niemieckiej główny temat tegorocznej edycji: https://literackisopot.pl/. Niemieckie pasmo literackie zagościło w Magazynie Pismo: https://magazynpismo.pl/literatura-niemiecka/. Wszystko to w roku, w którym obchodzimy 10 rocznicę utworzenia przez FWPN, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin Stypendium im. Albrechta Lemppa dla Pisarek/Pisarzy oraz Tłumaczek/Tłumaczy z Polski i z Niemiec. Na naszej stronie znajdują się zebrane informacje o wszystkich dotychczasowych stypendystach i stypendystkach https://fwpn.org.pl/stypendium-im-albrechta-lemppa/als-2023.  

Byliśmy w Jastarni na ALL INCLUSIVE FILM FESTIVAL. Uczestniczyliśmy w festiwalu Sommerwerft, który odbył się na początku sierpnia we Frankfurcie nad Menem: https://sommerwerft.de/. Wśród wspieranych przez FWPN letnich festiwali znalazł się w tym roku Baltic Opera Festival https://balticoperafestival.pl/.

Tradycyjnie wspieraliśmy na początku lipca obecność niemieckich artystów i artystek na 32. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie https://www.jewishfestival.pl/. Przedostatni weekend sierpnia to Festiwal Singera w Warszawie  http://shalom.org.pl/program-2023/.  Ostatnim akcentem festiwalowego lata będzie wrześniowy Festiwal Łódź Czterech Kultur https://www.4kultury.pl/.