drukuj

Ekspercki okrągły stół o wolontariacie w Instytucie Spraw Publicznych

Długoterminowy wolontariat polsko-niemiecki oraz jego wpływ na wzajemne postrzeganie Polaków i Niemców oraz ich podejście do idei integracji europejskiej były tematem eksperckiego okrągłego stołu w Instytucie Spraw Publicznych.

W poniedziałek 7 października 2013 r. w Instytucie Spraw Publicznych odbył się eksperci okrągły stół dotyczący polsko-niemieckiego wolontariatu. Spotkanie było częścią partnerskiego projektu, który Instytut Spraw Publicznych (ISP) realizuje wspólnie z Zentrum für zivilgesellschaftliche Entwicklung (zze) z Fryburga przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki.

Projekt składa się z kilku etapów. Część badawcza obejmowała ilościowe oraz jakościowe badanie wolontariuszy z obu krajów. Najpierw przy pomocy ankiety internetowej (59 osób), potem poprzez indywidualne rozmowy z wybranymi wolontariuszami (19 osób) pogłębiono takie zagadnienia jak motywacje do wyjazdu, obszary pracy wolontariuszy, stosunek do obiegowych opinii o obu krajach i ich obywatelach, nastawienie do Europy, integracji europejskiej oraz wartości łączących Europejczyków.

Wyniki badań zaprezentowane przez przedstawicieli ISP oraz zze były punktem wyjścia do otwartej dyskusji. W spotkaniu wzięli udział reprezentacji instytucji i organizacji zajmujących się długoterminowym wolontariatem oraz relacjami polsko-niemieckimi, m.in. Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Niemiec, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Fundacji Schumana, Fundacji Borussia, Stowarzyszenia „Jeden Świat” czy Centrum Wolontariatu, a także sami wolontariusze, w tym jedna osoba uczestnicząca w badawczej części projektu.

Dyskusja toczyła się wokół tez sformułowanych na podstawie wyników wspomnianych badań. Dotyczą one m.in. odmiennych motywacji do wyjazdu, które zidentyfikowano jako konsekwencję różnych sytuacji biograficznych polskich i niemieckich wolontariuszy (Niemcy traktują wyjazd na wolontariat jako gap year, dla Polaków jest to zazwyczaj aktywność podejmowana już po studiach jako ważna praktyka zawodowa). Zwrócono także uwagę na istotę bezpośredniego kontaktu w rówieśnikami z kraju przyjmującego podczas pobytu na wolontariacie. Taki nieformalny kontakt wydaje się nie tylko być najbardziej efektywnym, ale i najprostszym sposobem kształtowania wzajemnego nastawienia Polaków i Niemców do siebie oraz naszych relacji na poziomie mikro. Podczas spotkania podkreślano wpływ wolontariatu na relacje miedzy oboma krajami i na budowanie integracji europejskiej. Wyzwaniem będzie odnalezienie właściwego balansu między osobistymi korzyściami płynącymi z uczestnictwa w programie wolontariackim oraz pożytkami dla wzmacniania integracji europejskiej.

Szczegółowa analiza badań oraz wynikających z nich wniosków i rekomendacji, w tym komentarze z eksperckiego okrągłego stołu, będzie przedstawiona w raporcie końcowym, którego publikacja planowana jest na grudzień 2013 roku. Wcześniej, na początku listopada, zostanie opublikowane krótsze podsumowanie w formie Policy Paper.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie ISP: http://www.isp.org.pl/site.php?id=887 oraz zze: http://www.zze-freiburg.de/projekte/laufende-projekte/freiwilligendienste-in-deutschland-und-polen/.