drukuj

Adam Michnik i Gunter Hofmann w FWPN o Polsce i Niemczech

Grudniowe spotkaniu z cyklu debat FWPN wokół nowości wydawniczych podejmujących tematy ważne dla relacji polsko-niemieckie poświęcone było książce „Richard von Weizsäcker. Niemiecka biografia”. Uczestniczyli w nim: autor książki – Gunter Hofmann z „Die Zeit”, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik a także tłumacz książki i redaktor tygodnika „Polityka” Adam Krzemiński. Rozmowę moderował dyrektor FWPN – prof. Krzysztof Miszczak.

Dyskusja koncentrowała się wokół wpływu  b. prezydenta Niemiec Richarda von Weizsäckera na polityczny kształt Europy XX wieku. Przypomniano drogę, jaką przeszedł Weizsäcker i jego środowisko, jego polityczne i życiowe wybory, zaangażowanie w zbliżenie z Polską. Rozmówcy odnieśli się do kontekstu historycznego – niemieckiej debaty wokół uznania granicy na Odrze i Nysie, znaczenia Memorandum i Listu Biskupów, ale także kwestii, jak niemieccy politycy postrzegali w latach 70-tych i 80-tych opozycję demokratyczną w Polsce. Podkreślano, że mało jest w polityce postaci, które z taką jak Weizsäcker odwagą i wizjonerstwem potrafiły – tam gdzie to konieczne – płynąć pod prąd, a z historii wyciągnąć słuszne wnioski. Prezydent Richard von Weizsäcker udowodnił, że kierowanie się wartościami jest w polityce możliwe.

Gunter Hofmann: „Richard von Weizsäcker. Niemiecka biografia”
© Wydawnictwo Polityka, 2014
ISBN 978-83-64076-11-4
Tytuł oryginału: „Richard von Weizsäcker. Ein deutsches Leben“ © C.H. Beck, 2010  

Książka prezentuje drogę życiową jedynego w swoim rodzaju niemieckiego polityka, jakim był prezydent Republiki Federalnej, Richard von Weizsäcker, jeden z pierwszych rzeczników uznania granicy na Odrze i Nysie, niezmiernie zasłużony dla stosunków polsko-niemieckich. To wnikliwy portret rodziny Weizsäckerów, historii Niemiec w XX wieku i duchowej kondycji niemieckiego mieszczaństwa. (nota wydawcy)