40 lat Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej
Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa ma już 40 lat. Uroczysty jubileusz odbył się 24 maja pod patronatem Prezydenta Niemiec Joachima Gaucka i Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W uroczystości w Brunszwiku wzięło udział ok. 200 zaproszonych gości, w tym Cornelia Pieper, minister stanu w niemieckim MSZ oraz Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.
Wspólne działania naukowców z obu krajów przyczyniły się do przezwyciężania negatywnych stereotypów w ocenie historii. To w kręgach Komisji zrodziła się idea opracowania wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do historii.
– Komu zależy na porozumieniu i dialogu, ten musi się najpierw otworzyć na interpretacje i doświadczenia historyczne drugiej strony – powiedziała prof. Simone Lässig, dyrektor Instytutu Georga Eckerta podczas jubileuszu Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej, który odbył się 24 maja 2012 r w brunszwickim ratuszu.
W uroczystości, która odbyła się pod patronatem Prezydenta Niemiec Joachima Gaucka i Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, wzięło udział ok. 200 zaproszonych gości, w tym Cornelia Pieper, minister stanu w niemieckim MSZ i koordynator do spraw stosunków z Polską RFN, jak również członkowie Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Specjalne przemówienie wygłosił redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik.
W ramach jubileuszu odbyła się 34 Konferencja Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej (24-26 maja 2012 r.).
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej wspiera działania Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej. Uroczysty jubileusz został również współfinansowany ze środków Fundacji.