drukuj

3R „Three Revolutions – Portraits of Ukraine“

W dniach 28 lutego - 1 marca 2017 r. na kampusie College of Europe w Warszawie odbyła się konferencja naukowa pt. „3R. Three Revolutions – Portraits of Ukraine“. Sympozjum jest częścią projektu naukowego „Three Revolutions” (3R) realizowanego we współpracy  z różnymi partnerami akademickimi.

Projekt miał na celu wielowymiarowe spojrzenie na tematykę oraz wzmożenie badań dotyczących Ukrainy, a także rozwój metod i teorii naukowych. W centrum projektu znalazła się analiza trzech najważniejszych rewolucji w Ukrainie w ostatnich trzech dekadach: Rewolucja na Granicie (1990), Pomarańczowa Rewolucja (2004-2005) i Rewolucja na Majdanie (2013-2014). Z powodu dużego wpływu na politykę oraz społeczeństwo, a także oddziaływania na zagranicę, takie rewolucje widziane są przez uczestników jako kamienie milowe na drodze  w dążeniu do integracji z zachodem.

Ważny punkt omawianych wydarzeń stanowiła kontekstualizacja: protesty na Majdanie widziane były w kontekście kultury politycznej Ukrainy. Poza tym rewolucje ukraińskie porównano z rewolucjami, który miały miejsce końcu schyłku ustroju komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej w 1989 r. oraz z „rewolucjami kolorowymi” na terenie byłego Związku Radzieckiego w latach 2000.

W spotkaniu udział wzięli Markus Meckel, Przewodniczący Rady Fundacji, oraz Cornelius Ochmann, Dyrektor Fundacji. Obaj podkreślili znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla przemian demokratycznych na Ukrainie.

Więcej informacji: www.3rnatiolin.eu gdzie można pobrać pliki multimedialne oraz zobaczyć stream z konferencji.