drukuj

11. program dla niemieckich dziennikarzy Fundacji Genshagen i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Jedenaste wydanie programu dla dziennikarzy Fundacji Genshagen i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej prowadzi na Podlasie, często nazywamym zielonymi płucami Europy. Ten region, niezwykle zróżnicowany pod względem kulturalnym, religijnym i historycznym, stanowi także granicę Unii Europejskiej.

Oprócz niezwykłych osobliwości natury, północno-wschodnia część Polski tworzy również swoistą mozaikę wielokulturową i wielonarodową. Pod względem etnicznym tereny te zamieszkują ludzie pochodzenia białoruskiego, litewskiego, ukraińskiego, rosyjskiejgo, tatarskiego czy żydowskiego. Ich kultury przenikają się nawzajem już od lat, czego ślady są do dziś widoczne. Co powstało z tego zderzenia różnych obyczajów, tradycji, języków i religii? Jakie formy współpracy ponadgranicznej można spotkać dzisiaj?

Program rozpoczyna się w Warszawie rozmową z przedstawicielami Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI. W kolejnych dniach dziennikarze z Niemiec będą mieli możliwość spotkać się z przedstawicielami instytucji kulturalnych, z samymi twórcami oraz menadżerami kultury, a także z artystami w Białymstoku (m.in. Galeria Arsenał, Centrum Zamenhofa) oraz w okolicach (Kruszyniany, Krynki, Bohoniki). Przewidziano również zwiedzanie z przewodnikiem. W Supraślu grupa odwiedzi znane w całej Europie Muzeum Ikon, zaś w Augustowie – weźmie udział w rejsie statkiem. Na koniec przewidziana jest wizyta w Fundacji Pogranicze w Sejnach – miejscu, w którym buduje się niewidzialne mosty pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur i w którym propaguje się etos pogranicza. Podróż zakończy się w Warszawie spotkaniem z przedstawicielami Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.