drukuj

„Upamiętnienie 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej i jego znaczenie dla naszych narodów“

„Upamiętnienie 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej i jego znaczenie dla naszych narodów“ – to temat rozmowy, która odbyła się 18 lutego 2015 r. w Berlinie w ramach Koła Dyskusyjnego Polska organizowanego wspólnie przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Niemieckie Towarzystwo Polityki Zagranicznej (DGAP).

Z około 50 gośćmi dyskutowali prof. dr hab. Robert Traba, dyrektor Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie i dr Manfred Sapper, redaktor naczelny magazynu Osteuropa. W swoich wypowiedziach nakreślili oni najważniejsze dla Polski i Niemiec wydarzenia symboliczne, tylko częściowo pokrywające się w obu krajach, które do dziś wpływają na pamięć historyczną obu społeczeństw. Uczestnicy dyskusji mieli wątpliwości, czy z okazji rocznic, jakie czekają nas w tym roku będzie można spodziewać się pogłębionej debaty społecznej – zdania były jednak podzielone w kwestii tego, czy jest ona realnie potrzebna, ponieważ wydarzenia wojenne zostały w dużej mierze opracowane naukowo, a w najważniejszych punktach osiągnięty został społeczny konsensus. Ożywiona dyskusja toczyła się także wokół pozytywnych i negatywnych aspektów praktyk upamiętnienia i wokół polityki pamięci dotyczącej rocznic. Uczestnicy zgodzili się, że trzeba znaleźć nowe sprawne rozwiązania, by uniknąć bezproduktywnego powtarzania utartych fraz. Dyskusja unaoczniła, jak ważny jest obecnie ten temat w obliczu tradycyjnych obchodów rocznicy zakończenia wojny 9 maja w Moskwie. Wobec trwającej na Ukrainie wojny temat tej dyskusji jest o wiele szerszy niż jedynie historyczna narracja – pytanie o sposób obchodzenia 8 czy 9 maja stanowi test dla całej Europy.

Dyskusję poprowadził przewodniczący Koła Dyskusyjnego i współprzewodniczący rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Markus Meckel.

Koło Dyskusyjne Polska to wspólna inicjatywa Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (DGAP) i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej o długiej tradycji. W ramach tego cyklu debat eksperci z Polski dyskutują na aktualne i ważne w przyszłości tematy; kierowany jest on przede wszystkim do multiplikatorów z obszarów polityki, nauki i gospodarki. W ciągu roku odbywają się cztery spotkania w siedzibie DGAP.

Osoby kontaktowe: Christiane Brandau, FWPN (christiane.brandau@sdpz.org) i Emilie Mansfeld, DGAP (mansfeld@dgap.org)

Co: Koło Dyskusyjne Polska organizowane przez DGAP i FWPN
Kiedy: 18.02.2015
Gdzie: DGAP, Rauchstraße 17/18, 10787 Berlin