„Polacy z wyboru” znowu w Warszawie
W warszawskim kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy odbył się wernisaż wystawy „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku”. Wystawę oglądać można do końca września.
Na wernisażu licznie stawili się potomkowie bohaterów wystawy, bez których nie byłoby tej ekspozycji. Ich wkład podkreślił Andrzej Weigle, kurator Parafii św. Trójcy (także o niemieckich korzeniach), który podziękował obecnym za pomoc i zaangażowanie. Zwrócił też uwagę na wyjątkowość miejsca, w którym od 1 sierpnia do 30 września 2012 r. można oglądać „Polaków z wyboru”. – Niemieccy migranci byli w większości wyznania ewangelickiego i brali czynny udział w życiu tej parafii. Historia wróciła więc do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło – podkreślił.
Tomasz Markiewicz, pomysłodawca wystawy, powitał zebranych w imieniu FWPN i autorów ekspozycji. Znany varsavianista również nawiązał do wyjątkowego miejsca. – Kościół, w którym się znajdujemy, został zaprojektowany przez Niemca z Saksonii Szymona Bogumiła Zuga. To z latarni tego kościoła inny Polak z wyboru, fotograf Karol Beyer, wykonał w 1858 r. pierwszą fotograficzną panoramę Warszawy – powiedział Tomasz Markiewicz.
Wernisaż uświetnił krótki wykład współautora wystawy Tadeusza Wł. Światka. Barwne opowieści cenionego historyka o przybyłych z Niemiec rodzinach uzupełniał pokaz zdjęć i dokumentów – wiele ze zbiorów prywatnych.
Wystawa „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku” pokazuje miasto wielokulturowe i przypomina, że nad Wisłą przez wieki żyły obok siebie rożne narodowości. Ekspozycja opowiada o przybyłych z Niemiec rodach m.in. Wedlów, Schuchów, Gebethnerów oraz podkreśla ich wkład w rozwój przemysłu, nauki, kultury i życia społecznego miasta.
Wystawa zorganizowana została z okazji 150. urodzin bp. Juliusza Bursche, byłego duchownego parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy. Ekspozycja upamiętnia także 70. rocznicę jego męczeńskiej śmierci z rąk nazistów.
„Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku”
Autorzy: Krzysztof Wittels, Tadeusz Świątek oraz Tomasz Markiewicz
Termin: 1.08.-30.09.2012, wt.-pt. 12:00-16:00, niedz. 12:00-13:00
Miejsce: kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy (Lutheraneum), Plac Małachowskiego 1, Warszawa
więcej o wystawie „Polacy z wyboru”
Album „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku”