drukuj

„Od Paktu Ribbentrop-Mołotow do ataku Niemiec na Związek Radziecki”

„Od Paktu Ribbentrop-Mołotow do ataku Niemiec na Związek Radziecki” Międzynarodowa konferencja z okazji 80. rocznicy inwazji Wehrmachtu na Związek Radziecki

Warszawa, 16 września 2021 r., godz. 15

 

82 lata temu, 23 sierpnia 1939 r., III Rzesza i Związek Radziecki podpisały pakt o nieagresji, który przeszedł do historii jako „pakt Ribbentrop-Mołotow”. Tajny protokół dodatkowy przewidywał unicestwienie II RP i podział Europy na niemieckie i sowieckie strefy wpływów.

Niemiecki atak na Związek Radziecki 22 czerwca 1941 r. zakończył polityczno-wojenny sojusz Hitlera i Stalina. W ciągu 22 miesięcy obowiązywania okazał się on „morderczym sojuszem” (prof. Claudia Weber) o dalekosiężnych konsekwencjach historycznych dla narodów i mniejszości narodowych na terenach okupowanych. Skutki tej brutalnej okupacji odczuwalne są do dnia dzisiejszego.

Tym bardziej zdumiewa, że pakt Ribbentrop-Mołotow jest tak mało znany szerokiej opinii publicznej i często – np. ostatnio przy okazji obchodów 80. rocznicy ataku na Związek Radziecki – schodzi na dalszy plan.

Międzynarodowa konferencja „Od paktu Ribbentrop-Mołotow do ataku Niemiec na Związek Radziecki” organizowana przez Towarzystwo Niemiecko-Białoruskie (deutsch-belarussische gesellschaft e.V.), Fundację Współpracy Niemiecko-Polskiej oraz Forum Niemiecko-Ukraińskie (Deutsch-Ukrainisches Forum e.V.) stanowi próbę pokazania tych brzemiennych w skutkach wydarzeń w całej złożoności. W centrum zainteresowania znajdą się losy Białorusi i Ukrainy.

Debatować będą m.in.: były minister spraw zagranicznych RP prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld i Anton Drobovych, dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prof. dr hab. Claudia Weber z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina oraz dr hab. Łukasz Kamiński, były Prezes Instytutu Pamięci Narodowej i wykładowca historii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Moderacja: Markus Meckel, były minister spraw zagranicznych NRD oraz dr. hab. Olena Babakova, dziennikarka i badaczka migracji, Fundacja WOT w Warszawie.

Szczegółowy program wkrótce.

W związku z pandemią premiera konferencji będzie transmitowana w Internecie 16 września 2021 r. o godzinie 15:00 w trzech wersjach językowych (DE / PL / RU). Oglądajcie nas na https://www.youtube.com/channel/UCmbp1asuJVirJ6gxBbuaMOA/featured oraz na Facebooku https://www.facebook.com/FundacjaWspolpracyPolskoNiemieckiej.

Zachęcamy do zapoznania się z filmową zapowiedzią konferencji: https://www.youtube.com/watch?v=SMRqJVQUpOI

Już teraz możecie zadawać pytania panelistom. Zbieramy je pod adresem: gedenken_pamiec@sdpz.org

Wydarzenie jest finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec.
Pliki do pobrania