drukuj

„Od Paktu Ribbentrop-Mołotow do ataku Niemiec na Związek Radziecki”

82 lata temu, 23 sierpnia 1939 r., III Rzesza i Związek Radziecki podpisały pakt o nieagresji, który przeszedł do historii jako „pakt Ribbentrop-Mołotow”. Tajny protokół dodatkowy przewidywał unicestwienie II RP i podział Europy na niemieckie i sowieckie strefy wpływów.

Niemiecki atak na Związek Radziecki 22 czerwca 1941 r. zakończył polityczno-wojenny sojusz Hitlera i Stalina. W ciągu 22 miesięcy obowiązywania okazał się on „morderczym sojuszem” (prof. Claudia Weber) o dalekosiężnych konsekwencjach historycznych dla narodów i mniejszości narodowych na terenach okupowanych. Skutki tej brutalnej okupacji odczuwalne są do dnia dzisiejszego.

Tym bardziej zdumiewa, że pakt Ribbentrop-Mołotow jest tak mało znany szerokiej opinii publicznej i często – np. ostatnio przy okazji obchodów 80. rocznicy ataku na Związek Radziecki – schodzi na dalszy plan.

Międzynarodowa konferencja „Od paktu Ribbentrop-Mołotow do ataku Niemiec na Związek Radziecki” organizowana przez Towarzystwo Niemiecko-Białoruskie (deutsch-belarussische gesellschaft e.V.), Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Forum Niemiecko-Ukraińskie (Deutsch-Ukrainisches Forum e.V.) stanowiła próbę pokazania tych brzemiennych w skutkach wydarzeń w ich całej złożoności. W centrum zainteresowania znalazły się losy Białorusi i Ukrainy.

Zapraszamy do obejrzenia nagrań debat oraz rozmowy z byłym ministrem spraw zagranicznych RP profesorem Adamem Danielem Rotfeldem!

1. "Pamięć w niełatwych czasach" – rozmowa z profesorem Adamem Danielem Rotfeldem

2. "Wojna eksterminacyjna na Wschodzie - od rozbieżnych narracji po zróżnicowane upamiętnienie"

3. "Ciąg przemocy przed i po 22 czerwca 1941 r. - doświadczenia regionów"

Wydarzenie jest sfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec.