drukuj

„Niemiecki Wschód. Wyobrażenia – misja – dziedzictwo” w opracowaniu Christopha Kleßmanna

W ramach projektu Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej ukazał się jej 37 tom pt. „Niemiecki Wschód” z wyborem  tekstów pod redakcją Christopha Kleßmanna. Obszar „niemieckiego Wschodu” zawsze budził spory, czego dowodzi wybór tekstów dokonany przez autora. Przejawem szczególnego stosunku Niemców wobec Wschodu było zwłaszcza obarczone negatywnymi skojarzeniami pojęcie „parcia na Wschód” (Drang nach Osten).

Autor antologii, prof. Christoph Kleßmann (ur. 1938) jest historykiem, członkiem zagranicznym PAN. W latach 1976-1992 wykładał historię współczesną na Uniwersytecie w Bielefeld, zaś w latach 1993-2004 na Uniwersytecie w Poczdamie. W latach 1996-2004 kierował poczdamskim Centrum Badań nad Współczesną Historią. Redagował wraz z Hubertem Orłowskim serię Poznańska Biblioteka Niemiecka (tomy 1-35). W roku 1999 ukazał się w Bibliotece tom jego studiów „Sporne problemy współczesnej historii Niemiec”. W Poczdamie profesor Kleßmann skoncentrował się na niemieckiej i polskiej historii XX wieku.

Poznańska Biblioteka Niemiecka

Pomysł projektu powstał na początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia w wyniku dokonanej diagnozy stanu wiedzy polskiego społeczeństwa o Niemcach i Niemczech.

Zdaniem autorów projektu sąsiedztwo niemiecko-polskie zobowiązuje zwłaszcza do rozumnej refleksji. Jej warunkiem koniecznym, choć bynajmniej niewystarczającym, jest znajomość myśli, drążących proces budowy społeczeństwa niemieckiego. Stąd wziął się zamysł przyswajania refleksji autorów niemieckich nad własnym narodem, jego kulturą i cywilizacją.

Poznańska Biblioteka Niemiecka zawiera teksty nie tyle z samej nazwy niemieckie, co z racji zainteresowania ich autorów własnym społeczeństwem i jego uwarunkowaniami. Dlatego obok historyka społecznego pojawia się w serii pisarz, socjolog, filozof. Od 1994 Poznańską Bibliotekę Niemiecką wspiera finansowo FWPN. Docelowo ma ukazać się 50 tomów Biblioteki.

„Niemiecki Wschód. Wyobrażenia – misja – dziedzictwo”
wybór, wstęp, opracowanie: Christoph Kleßmann
ss. 422
oprawa twarda, szyta
cena 45 zł
[Poznańska Biblioteka Niemiecka, tom 37].